Haftalık Özet #25

'Haftalık Özet' serisinin yirmi beşinci bölümünden merhaba,

Teknoloji dünyasında sakin bir haftayı daha geride bıraktık. ABD'nin bağımsızlık günü olarak kutlanan 4 Temmuz uzun hafta sonu tatilinin de bu durgunlukta payı olduğunu söyleyebilirim. Microsoft'un görüntülü reklam ağı, mobil ve video reklamcılık alanından çıkış kararı haftanın haberiydi.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Here's why Microsoft is exiting the $74 billion display advertising business


Here's why Microsoft is exiting the $74 billion display advertising business

Hafta içi yapılan açıklama ile Microsoft, görüntülü reklam ağı, mobil ve video reklamcılık servislerini AOL ve AppNexus firmalarına devredeceğini duyurdu. Aynı zaman site içi arama hizmeti olarak Google arama motorunu kullanmakta olan AOL bu anlaşma ile birlikte AOL.com, Huffington Post, Tech Crunch ve Engadget gibi AOL şirket ailesinde bulunan bütün sitelerdeki site içi arama platformunu önümüzdeki 10 yıl için Bing arama motoru ile değiştireceğini açıkladı.

Business Insider makalesinde paylaşılan eMarketer pazar analizine göre 74 milyar $'lık görüntülü reklam ağı global pazarında Microsoft'un pazar payının son yıllarda giderek azaldığını görüyoruz. eMarketer,  görüntülü reklam ağı pazarında 2013 yılında 2.1% pazar payı bulanan Microsoft'un bu yıl sonunda pazar payının 1.2% civarlarına kadar düşeceğini tahmin ediyor. 1.2% pazar payının 880 milyon $ civarlarında bir gelire karşılık geldiğini varsayarsak Microsoft'un bu alandan çekilme kararını doğru bulduğumu söyleyebilirim.

Bu gelişme, "Acaba Microsoft dijital reklamcılık alanından yavaş yavaş çekiliyor mu ?" gibi soruları da beraberinde getiriyor. Dijital reklamcılık konusunda Google AdWords gibi güçlü bir rakibi karşısında hep geriden gelen Microsoft, bu kararı ile birlikte güçlü olduğu diğer alanlara odaklanacağının sinyallerini veriyor ve bu noktada Bing arama motorunu ve arama ağı reklamcılık hizmetlerini ön plana çıkartıyor. Hali hazırda ABD arama motoru pazarında 20%'lik pazar payı ile Google'ın ardından ikinci sırada yer alan Bing, AOL portfolyosundaki yüksek trafiğe sahip olan sitelerde varsayılan arama motoru olmasının verdiği avantaj ile pazar payını bir kaç puan daha arttıracaktır.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin yirmi beşinci bölümünün sonuna geldik. Bu bölümü beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız çok sevinirim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler,
Birkan