Haftalık Özet #26

'Haftalık Özet' serisinin yirmi altıncı bölümünden merhaba,

Yaz dönemi gelmesi ile birlikte teknoloji haberleri de yavaşlamaya başladı. Çalışanların tatil planlarını iple çektiği bu dönemde Microsoft'un 7,800 çalışanını işten çıkartma haberi haftanın öne çıkan haberi oldu.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Satya Nadella email to employees on sharpening business focus


Satya Nadella email to employees on sharpening business focus

Microsoft hafta içi yaptığı açıklama ile 7,800 çalışanını işten çıkartacağını açıkladı. Satya Nadella'nın Microsoft çalışanlarına gönderdiği email'da organizasyon şeması değişikliği kapsamında işten çıkartılacak çalışanların büyük bir çoğunluğunun Nokia Cihaz ve Hizmetler yani mobil telefon departmanından olacağı belirtilmiş. İşten çıkarma kararına ek olarak Nokia Cihaz ve Hizmetler departmanı için 7.6 milyar $'lık bir zarar açıklaması da yapıldı.

ABD'deki pazar payı %3 civarında seyreden Windows Phone için durum pek de iyi gözükmüyor. Satya Nadella'nın email'ında kısa vadede Microsoft tarafından üretilen Windows Phone cihazlara yatırım yapmaya devam edileceğini ancak uzun vadede telefona ek olarak farklı kategorideki cihazlara yönelerek yeni tecrübeler yaratmaya ve Windows ekosistemini büyütmeye odaklanacaklarından bahsetmiş.

Microsoft'un önümüzdeki zamanlarda Windows Phone için ne kadar agresif bir yatırım stratejisi izleyeceğini hep birlikte göreceğiz. Ancak uzun vadede Microsoft'un HoloLens veya Surface Tablet gibi farklı mobil kategorilerdeki ürünlere yoğunlaşacağını düşünüyorum.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin yirmi altıncı bölümünün sonuna geldik. Bu bölümü beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız çok sevinirim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler,
Birkan