Haftalık Özet #21

'Haftalık Özet' serisinin yirmi birinci bölümünden merhaba,

Teknoloji dünyası Google I/O 2015 konferansında duyurulan yeniliklerden henüz kendini alamamış olacak ki sakin bir haftayı daha geride bıraktık. Bu sayede geçen haftanın yazısında değinemediğim Project Soli ve Project Jacquard projelerine bu hafta yer verme fırsatı buldum.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Google unveils Project Soli, a radar-based wearable to control anything
  2. Google ATAP’s Project Jacquard Wants To Weave Sensors Into Your Clothes

Google unveils Project Soli, a radar-based wearable to control anything

Google I/O 2015 konferansında tanıtılan Project Soli, giyilebilir cihazlar alanında çığır açan bir teknoloji olarak karşımızı çıktı. Radar teknolojisi temellerine dayanan ve akıllı kol saatlerine sığabilecek kadar küçük bir radar çipi sayesinde Project Soli parmak, el, bilek ve kol hareketlerinizi oldukça hassas bir şekilde takip edebiliyor.

Project Soli teknolojisi sayesinde minimalistliğe giden yolda ilerleme kaydedileceğini düşünüyorum. Günlük hayatta kullandığımız bir çok eşyaya komut vermek için bastığımız butonların veya tuşların olmadığını bütün bu komutların hepsini parmaklarımızı veya elimizi hafifçe hareket ettirerek kontrol ettiğinizi hayal edin. Örneğin, televizyonda izlediğiniz kanalı ya da diziyi değiştirmek için tv kumandasını ya da cep telefonunuzu kullanmadan parmağınızı hafifçe sağa ya da sola hareket ettirerek değiştirebileceğinizi düşünebilirsiniz. 

Project Soli, Leap Motion ve Xbox Kinect gibi cihazların başlattığı akımı özellikle hareket algılama hassasiyeti bakımından bir kaç adım ileriye taşıyor. Project Soli teknolojisi ile ortaya çıkacak yaratıcı kullanım alanlarını heyecanla bekliyorum.


Google ATAP’s Project Jacquard Wants To Weave Sensors Into Your Clothes

Project Jacquard, iletken iplikler sayesinde tekstil sektörüne inovasyon ve teknolojik etkileşimi getirmeyi hedefliyor. Normal bir yün iplikten görünüş açısından hiç bir farkı olmayan Jacquard iplikleri normal bir kumaş gibi dikilip işlenebiliyor ve sahip olduğu iletkenlik özelliği sayesinde temas kaynaklı sinyalleri taşıyabiliyor. Böylelikle günlük hayatımızda giydiğimiz kıyafetler ya da etkileşime girdiğimiz tekstil ürünleri ile teknolojik cihazlar arasında iletişim kurabileceğiz.

Aklıma gelen basit kullanım alanlarından birisi akıllı cep telefonunuzu kot pantolonun yan cebinden çıkartırken Jacquard iplikleri sayesinde telefon kilitinin otomatik olarak açılması oldu. Bir diğeri ise tamamen Jacquard iplikleri ile dokunmuş spor kıyafetleri ile antrenman yaparken hangi kasınızın ne kadar kasılıp çalıştığını detaylı bir şekilde ölçümleyebilecek olmak oldukça ilginç bir kullanım alanı olabilir. Bunu hali hazırda yapan bir takım girişimler olsa da Project Soli de olduğu gibi Jacquard iplikleri sayesinde ölçümleme hassasiyeti üst düzey olacak.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin yirmi birinci bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan