Haftalık Özet #24

'Haftalık Özet' serisinin yirmi dördüncü bölümünden merhaba,

Teknoloji dünyasında sakin bir haftayı daha geride bıraktık. Google Play Music ve Facebook Messenger duyuruları haftanın öne çıkan haberleriydi.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Google Launches Free, Ad-Supported Version Of Play Music
  2. Messenger No Longer Requires A Facebook Account

Google Launches Free, Ad-Supported Version Of Play Music

Ücretli aylık üyelik kapsamında internet üzerinden müzik dinleme hizmeti sunmakta olan Google Play Music hafta içi yaptığı duyuru ile birlikte reklam destekli ücretsiz üyelik modelini başlattı. Spotify ve Pandora gibi diğer müzik yayın uygulamalarının hali hazırda ücretsiz üyelik opsiyonu sunduğunu düşünürsek Google Play Music uygulamasının ciddi bir açığı kapattığını görüyoruz. 

Spotify'ın sunduğu ücretsiz üyelik modeli ile karşılaştıracak olursak Spotify'ın bilgisayar uygulamasında dilediğiniz şarkıyı istediğiniz zaman dinleyebiliyorsunuz. Ancak Play Music'de bu durum mümkün değil. Play Music'de ücretsiz olarak dinleyebileceğiniz şarkılar sizler için duygu durumu ve günün saatine göre önceden oluşturulmuş hazır çalma listelerinden ibaret. Bu açıdan baktığımız zaman Play Music, ücretsiz üyelik modeli ile Pandora'ya yakın bir hizmet sunmaya başladığını düşünebiliriz. 

Ücretsiz üyelik kapsamında müzik dinleyen Play Music kullanıcılarına gösterilecek olan reklamlar Google AdWords Görüntülü Reklam Ağı'na dahil olacak. Böylelikle, Play Music dinleyicisi kitlesine ulaşmak isteyen reklam verenler Google AdWords üzerinden Play Music reklam kampanyalarını yönetebilirler.

Play Music ücretsiz üyelik kapsamında hem reklamlara maruz kalacağımı hem de istediğim şarkıyı istediğim zamanda dinleyemeyeceğimi göz önünde bulunduracak olursam şahsen Spotify kullanmaya devam edeceğim.


Messenger No Longer Requires A Facebook Account

Hafta içi yapılan duyuru ile Facebook hesabı olmayan kişilerin cep telefonu numaralarını kullanarak Messenger uygulamasına üye olup kullanabilecekleri açıklandı. Bir diğer deyişle Facebook hesabı açmak ve Facebook haber akışında vakit kaybetmek istemiyorum ancak yine de Facebook Messenger üzerinden arkadaşlarımla haberleşmek istiyorum diyorsanız işte bu yenilik tam size göre. 

Bu yenilik ile birlikte Facebook, özellikle gelişmekte olan ülkelerde etkisini gösteren 'cep telefonu numarası ile üye olma' trendini değerlendirdiğini görüyorum. Böylelikle, Messenger 700 milyonu aşkın kullanıcı sayısını daha da attıracaktır. Ancak yeni üye kazanımı konusunda WhatsApp'ın hedef kitlesi ile kesişmeler olacağını ve potansiyel üyelerini çalıp çalmayacağını merak ediyorum.

Mesajlaşma uygulamalarının kullanıcı büyümesindeki en büyük engellerden birisinin zorunlu koşulan platform üyelikleri olduğunu düşünüyorum. Örneğin, mesajlaşma ve video konferans uygulaması olan Google Hangouts'u kullanabilmek için Google hesabınızın olması gerekiyor. Çevremdeki kullanıcılardan bizzat gözlemlediğim kadarıyla bu zorunluluğun Google Hangouts'un ilk zamanlarında kullanıcı sayısındaki büyütme hızını etkilediğine inanıyorum. Bu açıdan baktığımızda Facebook, WhatsApp ve Hangouts gözlemlerinden iyi ders çıkarttı ve Messenger uygulamasını Facebook üyesi olmayanlara da açarak doğru bir karar aldı.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin yirmi dördüncü bölümünün sonuna geldik. Bu bölümü beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız çok sevinirim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler,
Birkan