Haftalık Özet #23

'Haftalık Özet' serisinin yirmi üçüncü bölümünden merhaba,

Hafta başında E3 oyun fuarında Xbox One ve PS 4 oyun tanıtımlarına doyduğumuz bir haftayı geride bıraktık. Teknoloji dünyasında ise Fitbit'in halka arz edilmesi haftanın öne çıkan haberiydi.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Fitbit Shares Surge 48 Percent in Market Debut

Fitbit Shares Surge 48 Percent in Market Debut

Uzun zamandır halka arz edilmesi beklenen fitness ölçümleme cihazları üreticisi Fitbit, Perşembe sabahı New York borsasına açıldı. Halka arz resmi başvurusunda lot başına 20$'lık değer belirlenmişti. Ancak Fitbit, borsanın sabah açılması ile birlikte 30.40$'dan işlem görmeye başladı ve gün sonunda genelde %48'lik bir değer artışı ile 29.68$'a işlem görmeyi noktaladı. Halka arz başvurusunda kendisine yaklaşık 4.1 milyar $ değerleme biçen Fitbit, borsada işlem gördüğü ilk günün sonunda pazar değerini neredeyse 6 milyar $'a çıkarmayı başardı.

Araştırma firması IDC'nin 2015 yılı birinci çeyrek sonu yaptığı pazar analizine göre Fitbit 34.2%'lik pazar payı ile fitness ölçümleme cihazları pazarında liderliğini sürdürüyor. Borsadaki ilk gününde Fitbit'in güçlü bir performans göstermesinin sebebini fitness ölçümleme pazarının geçen yıllara kıyasla hızlanarak büyüyor olması ve Fitbit'in bu pazardaki lider konumu yatırımcılara güven vermesine bağlıyorum.

Bir çok kişi Jawbone firmasının Up bilekleri ile Fitbit'in en büyük rakibi olduğunu düşünüyor. Ancak bu noktada dikkatinizi Xiaomi'nin üzerine çekmek isterim.  IDC'nin yaptığı analizi baz alırsak geçen yıla (2014 yılı birinci çeyrek sonuçlarına) kıyasla büyüyen bir pazarda Fitbit'in Xiaoimi'ye karşı pazar payı kaybettiğini görüyoruz. Xiaomi'nin Mi fitness bilekliğinin, 99 $'lık Fitbit Flex modeline kıyasla neredeyse aynı işlevi görmesi ve sadece 15$'lık bir fiyat etiketine sahip olması Xiaomi'yi bu pazarda Fitbit'in en büyük rakibi yaptığını düşünüyorum.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin yirmi üçüncü bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan