Haftalık Özet #22

'Haftalık Özet' serisinin yirmi ikinci bölümünden merhaba,

Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) ile ilgili haberlere doyduğumuz bir haftayı geride bıraktık. Konferansın genelinde iOS, Mac OS X ve watchOS gibi işletim sistemlerinin yeni versiyonlarına yönelik duyurular ön plandaydı. 

Hemen listeye göz atalım.

  1. Apple Announces Proactive Assistant, Its Google Now Competitor
  2. Apple announces OS X El Capitan
  3. Get ready for Apple Watch 2.0
  4. Apple announces its streaming music service, Apple Music
  5. Yep, Apple Maps Will Include Transit Directions In iOS 9

Apple Announces Proactive Assistant, Its Google Now Competitor

Proactive, iOS9 kapsamında duyurulan yeni özelliklerden bir tanesiydi. Apple, Google Now rakibi olarak konumlandırdığı Siri'yi, Proactive ile birilikte güçlendirmeyi hedefliyor. Ancak Proactive lansmanında yer verilen kullanım alanlarına ve özelliklere baktığımız zaman Google Now'ın neredeyse 2 yıldır sunduğu özellikleri yeni yakalayabildiğini görüyoruz. Örneğin, email kutunuzdaki ya da takvim uygulamanızdaki etkinliklere göre 'etkinliğe yetişebilmeniz için şimdi yola çıkmanız gerekiyor' şeklindeki bildirimler Google Now'da hali hazırda uzun zamandır yer alıyordu. Bunun yanısıra iki hafta önceki yazımda da bahsettiğim ve Google I/O 2015 etkinliğinde duyurulan "Now on Tap" özelliği ise Google Now'ı Siri'den bir adım önde tutacak gibi gözüküyor.

Siri, zamanında herkesi heyecanlandırmayı başarmıştı ancak Google Now karşısında hem özellik denkliği hem de yenilik bakımından geride kalan Siri bakalım Proactive ile birlikte bu rekabette Google Now'a yetişebilecek mi hep birlikte göreceğiz.


Apple announces OS X El Capitan

Mavericks ile birlikte Mac OS X işletim sistemi versiyon isimlerini kedigiller familyası üyelerinden almaktan vazgeçen Apple, Mavericks ve Yosemite'den sonra yeni Mac OS X versiyon adını El Capitan olarak duyurdu. Özellikle Yosemite versiyonu ile birlikte Mac OS X ile iOS arasında benzerlik gittikçe belirgin bir hale gelmişti ve El Capitan'ın bu trendi devam ettirdiğini görüyorum.

El Capitan'da kısmi performans iyileştirmeleri ve Spotlight arama çubuğuna yapılan eklemeler ön plana çıksa da dürüst olmam gerekirse Yosemite ve El Capitan versiyonlarında hayatımızı direkt olarak değiştirecek herhangi bir iyileştirme yapıldığını düşünmüyorum.

Sunum esnasında Mac OS X işletim sistemi kullanıcılarının %55'inin Yosemite versiyonunu kullanmakta olduğu paylaşıldı. Bu oran oldukça yüksek ancak tabi ki güncellemenin ücretsiz olduğunu göz önünde bulundurursak çok da şaşırmamak lazım. Microsoft da Windows 10 ile benzer bir yaklaşım sergileyecek. Windows 10 için bu istatistik paylaşıldığı zaman daha net bir karşılaştırma yapabileceğiz.


Get ready for Apple Watch 2.0

Konferansta duyurulan yeniliklerden yazılım geliştiriciler için belki de en önemli haber Apple Watch için duyurulan yeni watchOS2 yazılım geliştirme platformu oldu. Yeni platform sayesinde Apple Watch için native uygulamalar geliştirilebilecek ve uygulamalar içinde Apple Watch'un sahip olduğu ivme ölçer (accelerometer), ses, video ve temas hassasiyeti gibi özellikler kullanılabilecek. Bu gelişme ile birlikte Apple Watch'un donanım ve yazılım kapasitesi tam olarak kullanılabilecek ve böylelikle Apple Watch için kullanıcı tecrübesi bakımından daha doyurucu uygulamalar geliştirilebilecek.


Apple announces its streaming music service, Apple Music

Aylık ücret karşılığı reklamsız veya reklam destekli ücretsiz üyelik modelleri ile internet üzerinden müzik dinleme hizmeti sunan Spotify, Pandora, Rdio ve Google Music gibi servisler karşısında Apple iTunes rekabette oldukça geride kalmıştı. Apple Music servisi ile birlikte Apple'ın bu alandaki açığını da kapattığını görüyoruz.

Ön plana çıkan en önemli değişiklik Apple Music uygulamasının Android cihazlara da çıkacak olması. Yazılım ve donanım olarak kapalı bir ekosistem yaratmayı prensip edinmiş Apple için ilginç bir hamle olduğunu söyleyebilirim. Aboneliğinin ilk üç ayının ücretsiz olması ve 6 kişiye kadar desteklenen aile profilinin sadece ayda 14.99$ olması Apple Music'in diğer rakiplerine göre fark yaratan noktalar olduğunu düşünüyorum.


Yep, Apple Maps Will Include Transit Directions In iOS 9

Apple, 2012 yılında Apple Maps harita ve navigasyon uygulamasını duyurmuştu. Lansmanın hemen ardından Apple Maps iOS cihazlarda varsayılan uygulama olarak Google Maps'in yerini almıştı. Apple Maps ilk zamanlarında Apple'dan beklediğimiz ve alışkın olduğumuz kalite standartlarının oldukça altındaydı. Lansmanın üzerinden geçen 3 yıl içerisinde Apple Maps belirgin bir ilerleme kaydetse de Google Maps ile kıyaslanabilecek bir kalitede olduğunu düşünmüyorum.

Hafta başındaki WWDC konferansında Apple Maps'ın 20 şehirde toplu taşıma ile ilgili navigasyon bilgisi paylaşmaya başlayacağı duyuruldu. Google Maps'in 2007 yılından beri toplu taşıma bilgisi paylaştığını ve bugün itibari ile 64 ülkede 18,000'den fazla şehirde hizmet verdiğini hatırlatmak isterim.

Apple'ın bu tip etkinliklerde tekerleği sanki ilk defa keşfediyormuşcasına duyurular yapmasına sanırım artık hepimiz alıştık.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin yirmi ikinci bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan