Haftalık Özet #16

'Haftalık Özet' serisinin on altıncı bölümünden merhaba,

Teknoloji dünyasında yoğun bir haftayı geride bıraktık. Bana göre haftaya damgasını vuran en önemli gelişme ise Tesla'nın elektrikli arabalardan sonra hafta içi düzenlediği etkinlikte duyurduğu batarya sistemleri ile enerji sektörüne adım atmasıydı.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Tesla’s $3,000 Powerwall Will Let Households Run Entirely On Solar Energy
  2. Apple sold a whopping 61 million iPhones in Q2 2015, disappoints with 12 million iPads
  3. Twitter Collapses 18% In Wake Of Lackluster Q1 Revenue, User Growth
  4. A Founder of Secret, the Anonymous Social App, Is Shutting It Down
  5. Windows 10 can run reworked Android and iOS apps

Tesla’s $3,000 Powerwall Will Let Households Run Entirely On Solar Energy

Tesla elektrik enerjisi ile çalışan teknoloji ve dizayn harikası otomobillerden sonra güç kaynağı sektörüne de girdiğini duyurduğu Powerwall Ev Bataryası ürünü ile birlikte ilan etti.

Kaynak: Tesla

Yukarıdaki fotoğrafta sol üst köşede görünen Powerwall'un, saatte 7 kw gücünde enerji dağıtım kapasitesi ile evdeki günlük enerji ihtiyaçlarınızı karşılayabileceksiniz. Ek olarak, Powerwall'un saatte 10kw'lık güç çıkışına sahip işletme modeli de duyuruldu. Tahminimce işletmeler versiyonu yedek güç kaynağı kullanım alanları için konumlandırılacak. Ayrıca, 9 adede kadar Powerwall'u birlikte kullanmak mümkün olacağı için kurulacak bir Powerwall ağı ciddi bir enerji kaynağı haline dönüşebilir.

Powerwall, gün içerisinde depoladığı güneş enerjisini ihtiyacınız olduğu zaman size geri sunuyor. İşe gitmeden önceki ve işten eve döndükten sonraki zaman dilimleri evdeki günlük enerji harcamasının en yüksek olduğu zaman dilimleri olduğu için enerji firmaları da bu zaman dilimleri için elektrik birim fiyatlarını yüksek tutuyorlar. Powerwall'un en büyük avantajı ise evdeki enerji kullanımının nispeten düşük olduğu ve güneş enerjisinin yoğun olduğu gün ortası saatlerinde bu enerjiyi depolayabiliyor ve ihtiyacınız olduğu zamanlarda depoladığı enerjiyi kullanımınıza sunuyor olması.

Tesla, Powerwall modeline ek olarak fabrika ve endüstriyel kullanım alanlarını hedefleyen Powerpack modelini de duyurdu. Powerpack modelinin can alıcı özelliği ise sınırsız bir şekilde ölçeklendirilebilen bir enerji ağı kurulmasına olanak tanıması. Batarya bloklarından oluşan ve tıpkı bir network sunucusunu andıran Powerpack'lar ölçeklendirilebilir bir kurulum ile saatte 500kw, hatta 100 Megawatt ve daha fazlası bir enerji çıkışı sağlayabiliyor. İnanılmazı güç olarak gözükse de Elon Musk bu konuda hiç bir şüphe duymamıza ihtimal bırakmadan Tesla'nın yeni kurulacak batarya üretim fabrikası Gigafactory'daki enerji üretiminin tamamının Powerpack'ler üzerinden sağlanacağını açıkladı. Ek olarak Tesla'nın duyuru etkinliğinin tamamının Powerpack'ler üzerinden güçlendirildiği sunum esnasında katılımcılara canlı olarak gösterildi. Bir ürünü bundan daha iyi nasıl pazarlayabilirsiniz ki?

Elon Musk önderliğinde Tesla, elektrikli arabalardan sonra enerjisi sektöründe de yenilenebilir enerji adına güçlü adımlar atarak dünyayı değiştirmeye devam ediyor.


Apple sold a whopping 61 million iPhones in Q2 2015, disappoints with 12 million iPads

Apple, 2015 yılı birinci çeyrek finansal sonuçlarını geçtiğimiz Pazartesi günü açıkladı.


Q1'2015 Geliri: 58 milyar $ ( +27% büyüme vs. Q1'2014)
Q1'2015 Kar: 13.6 milyar $ (+33% büyüme vs. Q'2014)


2015 birinci çeyrek sonunda Apple'ın elinde bulunan nakit ve satılabilir değerlerin toplamı 193.5 milyar $'a ulaşmış durumda. Türkiye'nin 2013 yılı gayrisafi milli hasılasının 822.1 milyar $ ve Yunanistan'ın ise 242.2 milyar $ olduğunu göz önünde bulundurursak Apple'ın bir çok Avrupa ülkesinden çok daha güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu anlayabiliriz. 

Q1'2015 iPhone satış hacmi: 61.2 milyon (+40% büyüme vs. Q1'2104'de 43.7 milyon cihaz)
Q1'2015 Macbook satış hacmi:  4.56 milyon ( +11% büyüme vs. Q1'2104'de 4.1 milyon cihaz)
Q1'2015 iPad satış hacmi: 12.6 milyon (-23% küçülme vs.  Q1'2104'de 16.35 milyon cihaz)

Satış rakamlarını incelediğimizde Apple'ın özellikle iPhone pazarındaki büyümesi güçlü bir şekilde devam ediyor. Tim Cook yaptığı açıklamada bu çeyrekteki hızlı büyümenin bir sebebi olarak yeni iPhone kullanıcı sayısındaki artışa değindi. Bu da demek oluyor ki iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri ile Apple diğer işletim sistemlerini ve telefon modellerini kullanan kullanıcı kitlesinin aklını çelerek yeni iPhone kullanıcıları kazandığını söyleyebiliriz.

iPad'in son çeyreklerde süregelen düşüşü devam ediyor. iPad pazarını yeniden canlandırmak adına Apple'dan yeni bir iPad hamlesi bekliyorum. 12" ekrana sahip iPad S tarzı bir model ile iş odaklı kullanım alanlarını arttırabileceğine inanıyorum. Yeni iPad lansman etkinliğini heyecanla bekliyorum.


Twitter Collapses 18% In Wake Of Lackluster Q1 Revenue, User Growth

Twitter 2015 yılı birinci çeyrek finansal raporunun resmi olarak açıklamadan önce bilgilerin basına sızması ve çeyrek performansının beklentilerin oldukça altında kalmasından ötürü aynı gün içerisinde hisseleri 20% civarında değer kaybetti ve ekonomik olarak oldukça büyük bir zarar gördü.

Q1'2015 Geliri: 436 milyon $ (+74% büyüme vs. Q1'2014)
Q1'2015 Zararı: 162 milyon $ (Q1'2014'deki zararı: 132.3 milyon $)

Twitter hisselerindeki 20%'lik değer kaybının en büyük nedenlerinden biri ise Twitter'ın 2015 yılı birinci çeyrek finansal sonuçları için kendi gelir ön görüsü olan ve Wall Street tarafından beklenen 456.8 milyon $'ı karşılayamamış olmasıydı. Bu gelişmeye bağlı olarak Twitter, 2015 yılındaki diğer çeyrekler için gelir ve kar ön görülerini düşürdü. Örneğin, içinde bulunduğumuz ikinci çeyrek için Wall Street'ın 538.2 milyon $'lık bir beklentisi olmasına rağmen Twitter 470 - 485 milyon $ aralığında bir gelir ön görüsü açıkladı ve karlılık konusunda olumlu sinyaller vermedi.

Twitter'ın hayatımıza kattığı değer yadsınamaz ancak Wall Street ile bir türlü yıldızının barışmadığını söyleyebiliriz. Gelir beklentilerinin altında kalması ve karlılık konusundaki sergilediği inişli çıkışlı performansı yatırımcıların gözünü korkutmaya devam ediyor.


A Founder of Secret, the Anonymous Social App, Is Shutting It Down

Türkiye'de bir zamanlar oldukça popüler olan www.itiraf.com 'a oldukça benzeyen anonim itiraf paylaşma mobil uygulaması olan Secret'ın bir kaç hafta içerisinde operasyonlarına son vereceği ve kapatılacağı duyuruldu.

On altı ay önce 8.6 milyon $ ve takiben 25 milyon $'lık yatırımlarla anonim itiraf/paylaşım marketine giriş yapan hatta belki de mobil cihaz ekosisteminde bu pazarı sıfırdan yaratan Secret'ın düşüşü de yükselişi kadar hızlı oldu. Yik Yak ve Whisper gibi rakipleri karşısında kullanım oranı ve kullanıcı sayısı konularında düşüşe dur diyemeyen Secret, aldığı büyük yatırımlara rağmen ayakta duramadı.

Twitter'da takip ettiğim bazı kaynaklar Snapchat'in de benzer bir sona sahip olacağından bahsetmiş. Ancak bu görüşe katılmadığımı belirtmek isterim. Snapchat'in kullanıcı sayısının artmaya devam ettiğini ve her ne kadar resmi olarak reklam gelirlerini açıklamamış olsalar da genç demografiğiyi hedefleyen her markanın reklam vermek isteyeceği bir platforma sahip olduğunu hatırlatırım.


Windows 10 can run reworked Android and iOS apps

Windows Phone akıllı cep telefonlarının en büyük eksiğinin Windows Phone uygulama pazarının henüz iTunes ve Google Play Store kadar güçlü olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Son kullanıcılar Windows Phone platformundaki uygulama kısırlığından şikayet ederek iPhone ve Android gibi başka telefonlara yönelebiliyorlar. Diğer tarafta ise uygulama geliştiricileri Windows Phone kullanıcı kitlesinin iPhone ve Android kullanıcı kitleleri kadar geniş olmamasından ötürü bu platformu önceliklendirmiyorlar. Böylelikle bir kısır döngü ortaya çıkıyor ve Microsoft bu döngüden zarar görüyor.

Windows Phone bu kısır döngüyü kırmanın bir yolunu bulmuş gibi gözüküyor. Windows 10 platformu için duyurulan yeni 2 farklı yazılım geliştirme seti sayesinde uygulama geliştiricileri iOS ve Android için hazırladıkları uygulamaları Windows 10 uyumlu hale getirebilecekler.  Örnek teşkil etmesi açısından Candy Crush oyunun Windows Phone sürümünün bu iki yazılım geliştirme seti kullanılarak iOS sürümünden aktarıldığı paylaşılmış.

Başka işletim sisteminden aktarılarak adapte (port) edilen mobil uygulamalar ve video oyunlar genelde performans konusunda bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Ancak performans ve adaptasyon gibi konuları aşabildiği takdirde Windows 10 mobil uygulama geliştiriciler için güzel bir kolaylık sunabilir. Böylelikle Windows Phone, iOS ve Android rekabetine bir ihtimal yeni bir soluk getirebilir.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin on altıncı bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan