Haftalık Özet #19

'Haftalık Özet' serisinin on dokuzuncu bölümünden merhaba,

Teknoloji dünyasında sakin bir haftayı geride bıraktık. Bu vesile ile geçtiğimiz haftanın özetinde yer veremediğim Lily drone bu haftanın tek yazısı olarak yerini aldı.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Lily drone camera overview

Lily drone camera overview

Uzaktan kumanda ile uçurulan dronelar hayatımıza gireli bir kaç sene oluyor. Drone ile çekilmiş manzara videolarını YouTube'da izledikten sonra eminim bir çoğunuz tıpkı benim gibi drone almayı aklınızdan geçirmişsinizdir. Yüksek fiyatlı bir modele yatırım yapmadan önce 25$'lık mini bir drone satın almıştım. Bir kaç kere test uçuşu gerçekleştirdikten sonra droneları kontrol etmenin aslında hiç de kolay olmadığını birinci elden tecrübe ederek anlamış oldum ve drone uçurma sevdam başlamadan son bulmuştu.

Lily işte tam bu noktada fark yaratıyor. Lily, kendi kendini kontrol edebildiği gibi yanınızda taşıdığınız bir takip cihazı sayesinde sizi takip edip konumunuza göre fotoğrafınızı ya da videonuzu çekebiliyor. İlk etapta çocuksu görüntüsü ile kendinden şüphe ettirse de tanıtım videosunu izledikten sonra eminim sizleri de heyecanlandıracaktır.

Erken sipariş fiyatı 500$ olan Lily için perakende satış fiyatı 1000$ olarak belirlenmiş. Bu fiyatlandırma politikasını erken siparişe teşvik ederek pazar talebini ölçme ve aynı zaman ürün geliştirme aşamasında gelir üretme bakımından oldukça mantıklı bulduğumu söylemeliyim.

Lily için aklıma bir çok farklı kullanım alanı geliyor. Örneğin, futbol maçlarında orta saha ve yan hakemleri takip eden Lily dronelar olsa ve canlı yayında bu görüntüleri izleyebilsek bence harika bir seyir keyfi olur.

GoPro'dan drone alanında bir hamle gelecek mi merakla bekliyorum.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin on dokuzuncu bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan