Haftalık Özet #18

'Haftalık Özet' serisinin on sekizinci bölümünden merhaba,

Bu haftanın özetinde yine Türkiye'den bir haber paylaşıyorum. Facebook ise ürün lansmanlarına hız kesmeden devam ediyor.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Android One launches in Europe with a decent and affordable smartphone
  2. Facebook: Introducing Instant Articles

Android One launches in Europe with a decent and affordable smartphone

Gündelik hayatımızda neredeyse bütün işlerimizi akıllı cep telefonlarımız üzerinden yapabilir hale geldik. Her ne kadar mobil oyunlar ve sosyal medya uygulamalarında çoğu zaman gerektiğinden fazla vakit harcasak da genel olarak akıllı cep telefonlarının hayatımızı kolaylaştırdığını ve  günlük yaşantımızın artık vazgeçilmez bir parçası olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

Bu satırları okuyan bir çok okuyucum belki şimdiden bir sonraki iPhone modelini almanın planlarını yapıyor. Ancak akıllı cep telefonlarının neredeyse küçük bir servet bedelinde olduğunu düşünürsek, malesef büyük bir kitlenin bu cihazları satın alabilecek ekonomik güce sahip olmadığını biliyoruz. Dünya üzerindeki her dört kişiden sadece birinin akıllı cep telefonu sahibi olduğunu göz önünde bulundurursak Dünya üzerindeki akıllı cep telefonu sahip olma oranını arttırmak ve fırsat eşitliğini, bilgiye erişim gücünü daha geniş kitlelere yaymak ne kadar güzel olur. İşte, tam bu noktada Android One programı devreye giriyor. 

Android One programı, lokal telekom operatörleri ve mobil cihaz üretici partnerliğinde en iyi Android tecrübesini en ucuz fiyata son kullanıcılara ulaştırmaya çalışıyor. 2014 yılının Eylül ayında ilk defa Hindistan'da satışa sunulan Android One, yaklaşık 9 aylık bir süreden sonra General Mobile 4G Android One cihazı ile Avrupa'da ilk defa Türkiye'de satışa sunuldu.

Yaklaşık 700 TL'lik bir fiyat etiketi ile satışa sunulan General Mobile 4G Android One fiyatına göre oldukça yüksek kalite standartlarına sahip olduğunu söyleyebilirim. Tabi ki bu noktada 700 TL'lik bir cihazdan Türkiye'de 2.500 TL civarında satılan iPhone 6 kalitesi beklemek biraz yanlış olur ancak ilk defa akıllı cep telefonu sahibi olacak birisi için ya da akıllı cep telefonuna ayıracak bütçesi yüksek olmayan kişiler için oldukça güçlü bir alternatif olduğunu düşünüyorum. Türkiye'deki 3 büyük telekom operatörleri Turkcell, Vodafone ve Avea'nın kendi markalarını taşıyan ve benzer fiyat aralığına sahip Turkcell T60, Vodafone Smart 4 Mini ve Avea inTouch 4 gibi cihazları karşısında  General Mobile 4G Android One cihazının özellikle Android işletim sistemi güncellemelerini alma hızı bakımından ve 4G internet hızı desteği açısından fark yaratacağını düşünüyorum. Tabi, eğer ülke olarak biraz daha sabredip 4G'yi geçmeden 5G'ye atlarsak ona bir şey diyemem!!


Facebook: Introducing Instant Articles

Facebook, içerik üretici yayımcıların Facebook üzerinden daha hızlı ve etkileşimi yüksek olan içerik üretmelerine yarayan Instant Articles ürününü geçtiğimiz hafta içerisinde duyurdu.

The New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC, The Atlantic, The Guardian, BBC News, Spiegel ve Bild gibi 9 adet birbirinden güçlü içerik üreticileri desteği ile birlikte duyurulan Instant Articles ürününün en büyük avantajları ise içeriğin yüklenme süresini kısaltarak neredeyse anında okuyucuya ulaştırması ve içeriğin içerisindeki interaktif öğelerle okuyucuyla olan etkileşimi bir üst seviyeye çıkartması olarak özetleyebiliriz.

Facebook, bu hamle ile birlikte kullanıcıların Facebook uygulamasından ayrılmadan kaliteli ve popüler kaynaklardan içerik okuyabilecekleri ve etkileşime geçebilecekleri oldukça etkili bir platform oluşturdu. Ancak, bu durum bu tip içerik üreticileri için Facebook'dan gelen trafiğin azalması anlamına gelebileceği için içerik üretici yayımcıların uzun vadede Instant Articles'a nasıl yaklaşacaklarını merak ediyorum.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin on sekizinci bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan