Haftalık Özet #17

'Haftalık Özet' serisinin on yedinci bölümünden merhaba,

Bir önceki haftaya kıyasla nispeten durgun bir haftayı geride bıraktık. Fitbit'in halka açılma başvurusu ve Yemeksepeti'nin Delivery Hero tarafından satın alınması haftanın öne çıkan haberleri oldu.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Fitbit files for $100 million IPO, shows big profits
  2. Delivery Hero Eats Up Turkey’s Yemeksepeti For A Record $589M

Fitbit files for $100 million IPO, shows big profits

Fitness ve form ölçümleme cihazları üreticisi Fitbit, 100 milyon $ değerindeki hisselerin halka açılması için gerekli başvuruyu yaptığını duyurdu.

2013 senesinde finansal beklentilerin altında kalarak 271 milyon $ gelir ve 52 milyon $'lık bir zarar açıklayan Fitbit, 2014 yılı performansı ile halka arz işlemi öncesi olumlu bir sinyal verdi Fitbit, 2014 yılında 745 milyon $ gelir ve 132 milyon $ kar elde ederek oldukça güçlü bir finansal performans sergiledi. 2012 yılında 76 milyon $ gelir ve 4 milyon $'lık zarar eden Fitbit'in 3 yıl içerisindeki gelişimini hem sağlık ölçümleme cihazları pazarının hızlı bir şekilde büyümesine hem de Jawbone Up ve Nike Fuelband gibi rakipleri karşısında pazarda üstünlük sağlamasına bağlayabiliriz.

Halka arz başvurusunda Fitbit'in 2014 yılında toplam 10.9 milyon form ölçümleme bilekliği sattığı ve bu cihaz kategorisinde %50'nin üzerinde bir pazar payına sahip olduğu bilgisine de yer verilmiş.

Apple Watch ve Android Wear işletim sistemine sahip bir çok akıllı saat modellerinin fitness, sağlık ve form ölçümlemesi yapabildiğini göz önünde bulundurursak Fitbit bileklik satışı açısından 2015 yılında zorlu bir rekabet bekliyor. Fitbit bilekliği olmadan da çalışabilen Fitbit mobil uygulamasının Apple Watch ve Android Wear versiyonlarına yoğunlaşmak ve uygulama üzerinden ek bir gelir kaynağı yaratmaya çalışmak mantıklı bir strateji olacağını düşünüyorum.


Delivery Hero Eats Up Turkey’s Yemeksepeti For A Record $589M

Berlin merkezli Delivery Hero, Şubat ayında Rocket Internet'ten aldığı yatırım ile Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde online yemek siparişi sektöründe hizmet veren rakip firmaları bünyesine katmıştı. Satın alımlar üzerinden Avrupa çapında ciddi bir büyüklüğe ulaşan Delivery Hero'nun, Yemeksepeti satın alımı ile MENA bölgesine güçlü bir giriş yaptığını söyleyebiliriz.

Hafta içinde yapılan duyuru ile Delivery Hero'nun toplam 589 milyon $ değerinde nakit ve hisse teklifi ile birlikte Yemeksepeti'ni bünyesine kattığı açıklandı. Ayrıca Delivery Hero, bu değerin sektörün şimdiye kadar gördüğü en büyük satın alma bedeli olduğunu belirtti.

Yemeksepeti grubu Türkiye başta olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Lübnan, Umman, Ürdün, Suudi Arabistan ve Yunanistan ile birlikte toplam 8 ülkede operasyonlarını sürdürüyor. Delivery Hero'nun da içinde bulunduğu Rocket Internet'in bir oluşumu olan Global Online Takeaway Group adından da anlaşılacağı üzere global ölçekte online yemek siparişi platformu oluşturma hedefine Yemeksepeti satın alımı ile birlikte bir adım daha yaklaşmış oldu. Yemeksepeti'nin Türkiye'deki güçlü konumu ve MENA bölgesindeki varlığı ile bu oluşuma güç katacağına inanıyorum.

Türkiye girişimcilik sektöründe bir ilke imza atarak 1 milyar TL değerlemenin üzerinde bir satış gerçekleştiren Yemeksepeti ailesini başta Nevzat Aydın ve Melih Ödemiş olmak üzere gönülden kutlarım.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin on yedinci bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan