Haftalık Özet #12

'Haftalık Özet' serisinin on ikinci bölümünden merhaba,

Geçtiğimiz hafta bir çok firmanın şaka amaçlı "1 Nisan" duyuruları eşliğinde geçti. Geçtiğimiz yıllarda 1 Nisan'da şaka amaçlı duyuruları sadece teknoloji firmaları yaparken bu sene farklı sektörlerden de bu akıma katılan firmaları görmek hoş oldu.

Hemen listeye göz atalım.

  1. WhatsApp's Latest Android Update Enables Voice Calling for All
  2. Google’s ARC now runs Android apps on Chrome OS, Windows, Mac, and Linux

WhatsApp's Latest Android Update Enables Voice Calling for All

Hafta içinde yayınlanan versiyon güncellemesi ile birlikte WhatsApp, uygulama üzerinden arama yapabilme özelliğini bütün Android kullanıcılarına açmış oldu. Bir çok arkadaşım sırf arama yapabilmek adına Viber ve Tango gibi alternatif uygulamalara yönelmişti. Bu özellikle birlikte WhatsApp'ın ciddi bir açığını kapattığını düşünüyorum.

WhatsApp, popüler olması ile birlikte telekom operatörlerinin mesajlaşma paketlerine darbe vurmuştu. Bu yenilik ile birlikte konuşma/dakika paketlerinin nasıl etkileneceğini merak ediyorum. Türkiye'deki operatörlerden hangisinin önce davranıp mesajlaşma ve dakika olmadan sadece sınırsız 3G/4G data sunan bir paketi duyuracağını sanırım hep birlikte göreceğiz.


Google’s ARC now runs Android apps on Chrome OS, Windows, Mac, and Linux

Geçtiğimiz Eylül ayında Google tarafından duyurulan ARC ("App Runtime for Chrome") sayesinde Android uygulamalarını Chrome OS işletim sistemine sahip, örneğin Chromebook laptop, cihazlarda çalıştırmak mümkün olmuştu.

Hafta içinde yapılan duyuruda ARC platformuna başta Google Play Services API servislerinden bazılarına erişim olmak üzerine yeni özellikle eklendiği belirtildi. Dikkat çeken bir diğer özellik ise ARC Welder uygulamasıydı. ARC Welder ile Android uygulamarını Windows ya da MacOs işletim sistemine sahip bir cihazda bulunan Chrome web tarayıcısı içerisinde çalışabilir hale getirebiliyorsunuz. Böylelikle Android cihazlar için geliştirdiğiniz uygulamanızı kullanıcılar işletim sistemi ayırt etmeksizin Chrome web tarayıcısı üzerinden çalıştırabilecekler.

ARC platformunda geliştirilmeye açık bir çok alan bulunuyor ancak bu vizyonu sayesinde uzun vadede Android ekosistemini uygulama geliştirenler için biraz daha avantajlı bir hale getireceğini düşünüyorum. 

Windows 10 ile birlikte Microsoft'un da benzer bir stratejiyi izlediğini "Haftalık Özet #2" yazımda paylaşmıştım.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin on ikinci bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan