Haftalık Özet #15

'Haftalık Özet' serisinin on beşinci bölümünden merhaba,

Teknoloji devlerinin 2015 birinci çeyrek finansal raporlarını açıkladığı bir haftayı geride bıraktık. Haftanın süprizi ise şüphesiz Project Fi oldu.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Project Fi: Google’s Wireless Service: What It Means for Consumers, Google and the Carriers
  2. Q1'2015 Earnings:

Project Fi: Google’s Wireless Service: What It Means for Consumers, Google and the Carriers

Google'ın kablosuz ağ projesi, Project Fi, geçtiğimiz hafta içerisinde duyuruldu. Project Fi'ı kısaca hem Wi-Fi ve hem de Sprint ve T-Mobile telefon operatörlerinin 4G bağlantı ağlarını kullanan Google'ın kablosuz ağ hizmeti olarak özetleyebiliriz. Siz gün içerisinde hareket halindeyken Project Fi içinde bulunduğunuz ortamdaki en güçlü bağlantıyı sizin için otomatik olarak seçerek yüksek kalitede görüşme yapmanıza imkan veriyor.

Şimdilik sadece davetiye bazlı kullanıcı alımı yapan Project Fi oldukça rekabetçi ve yenilikçi bir fiyatlandırma politikasına sahip. Project Fi kullanıcıları ayda 20$ ödeyerek sınırsız konuşma ve mesajlaşma hakkına sahip olacaklar. Data paketleri için gigabyte başına 10$'lık bir fiyat belirlenmiş.

Project Fi'ın diğer telefon operatörlerine göre fark yaratan bazı özellikleri ön plana çıkıyor. 

  1. Data paketleri konusunda diğer operatörlere göre fark yaratan özelliği, kullandığınız data kadar ödeme yapacak olmanız. Örneğin ay başında 20$ vererek 2 GB'lık data paketi aldığınızı ancak ay sonu geldiğinde sadece yarısını yani 1 GB'lık bir harcama yaptığınızı varsayalım. Bu durumda ay sonunda Project Fi hesabınıza 10$ iade edecek.
  2. Project Fi, Google Hangouts alt yapısı üzerinde çalışacak. Project Fi üzerinden aldığınız telefon numaranızı Google Hangouts hesabınız ile eşleştirdiğiniz takdirde Google Hangouts üzerinden arama yapabilecek ve mesaj atabileceksiniz. Örneğin, telefonunuza gelen aramayı ister telefonunuzdan ister tabletinizden cevaplayabileceksiniz. Hatta cihazlar arası geçişin mümkün olacağı da vaat edilen özelliklerden biri olarak ön plana çıkıyor.
  3. Belki de en güzel özelliği herhangi bir kontrat zorunluluğu gerektirmiyor.

Project Fi şimdilik sadece Nexus 6 cihazlarda destekleniyor. Bunun sebebi ise piyasadaki cihazlardan sadece Nexus 6'nın Project Fi'ın çalışması için gereken donanımsal ve yazılımsal özellikleri karşılıyor olması. Ancak yeni çıkacak akıllı telefonlarının bir çoğunun gerekli anten ve sim kart destekleri ile Project Fi uyumlu olacağını düşünüyorum.

Project Fi'ın sunduğu hizmet anlayışı ve teknik özellikler itibari ile ezberleri bozacağını ve olgunlaşmış telekomünikasyon sektöründe yeni bir soluk, ciddi bir rekabet getireceğini düşünüyorum. Günümüzde giderek artan data paketi harcamaları göz önünde bulundurulduğunda "kullandığın kadar öde" fiyatlandırma stratejisinin başarılı olacağına inanıyorum. Project Fi ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz Project Fi resmi sitesine göz atabilirsiniz.


Q1'2015 Earnings:

Facebook Has Mixed Q1 Earnings With Miss On $3.54B Revenue, Beat On $0.42 EPS, User Growth Up To Hit 1.44B

Son 10 çeyrek boyunca Wall Street'in finansal beklentilerinin üzerine çıkan Facebook, malesef bu çeyrek finansal sonuçları ile seriyi bozdu. Facebook, bunun sebebini Euro karşısında değeri güçlenen USD'nin başarısı olarak gösterdi.

Q1'2015 Gelir: 3.54 milyar $ (3.56 milyar $'lık beklentinin biraz altında)
Q1'2015 Kar: 1.13 milyar $

Reklamcılık gelirleri ise 2015 birinci çeyreğinde 3.32 milyar $ ulaştı ve mobil reklamcılığın bu başarıdaki payı ise bir önceki çeyreğe kıyasla %69'dan %73'e yükselmiş olarak gözüküyor.

Facebook ayrıca 2015 birinci çeyrek sonu kullanıcı sayısı istatistiklerini de paylaştı.

  • 1.44 milyar aylık kullanıcı (+3.6% büyüme vs. Q4'2014)
  • 1.25 milyar aylık mobil kullanıcı (+5% vs. Q4'2014)
  • 936 milyon günlük aktif kullanıcı (+5% vs. Q4'2014)
  • 798 milyon günlük mobil kullanıcı (+7.1% vs. Q4'2014)
  • 581 milyon yalnız mobil kullanıcı (+10% vs. Q4'2014).

Yalnız mobil kullanıcı sayısındaki 10%'luk büyüme hızının gerçekten çok etkileyici bir performans olduğunu ve Facebook'un gelişmekte olan ülkelerdeki internete sadece akıllı cep telefonlarından bağlanan kullanıcı sayısını giderek arttırdığını söyleyebiliriz. Facebook'un, www.internet.org gibi gelişmekte olan ülkelere internet erişimi sağlama projelerinin ödülünü almaya başladığına inanıyorum.

 

Google Caps Costs as Growth Slows

Google güçlü bir 2015 birinci çeyrek finans performansı göstermesine rağmen Wall Street beklentilerinin biraz altında kaldı. USD'nin Euro karşısında değer kazanması, Facebook'u olduğu kadar Google'ı da etkiledi ve beklentilerin biraz altında kalmasına sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz.

Q1'2015 Gelir: 17.3 milyar $ (+12% vs. Q1'2014'de 15.4 milyar $)

Q1'2015 Kar: 3.6 milyar $ (+3.9% vs. Q1'2014'de 3.5 milyar $)

 

Microsoft Beats In Its FQ3 With Revenue Of $21.7B, EPS Of $0.61

Microsoft, finansal yılını sene ortasında başlattığı için 2015 birinci çeyreği aslında Microsoft'un üçüncü çeyreği olmuş oluyor. Ancak yazının kalanı ile tutarlı olması açısından değerleri birinci çeyrek olarak yazacağım.

Q1'2015 Gelir: 21.7 milyar $

Q1'2015 Kar: 6.6 milyar $

 

Amazon breaks out cloud results for first time on Q1 earnings report

Amazon ilk defa Amazon Web Services (AWS) departmanı ile ilgili finansal değerlerini ayrı bir şekilde raporladı. Bu sayede Amazon, AWS'in ne kadar büyük ve güçlü bir oyuncu haline geldiğini sayısal değerlerle ispatladı.

Q1'2015 Gelir: 22.72 milyar $

Q1'2015 AWS Geliri: 1.5 milyar $

Q1'2015 Kayıp: 57 milyon $ 

Q1'2015 AWS Kar: 265 miyon $  

Amazon CEO'su ve Kurucusu Jeff Bezos, AWS'in geçtiğimiz yıl finansal değerlerine göre 5 milyar $'lık bir potansiyele ulaştığını açıkladı. Bulut bilişimdeki köklü oyunculardan olan Microsoft'un yıllık bulut sistemleri gelirinin 6.3 milyar $ olduğunu göz önünde bulundurursak AWS'in kısa bir süre içerisinde hızlı büyüme oranları ile 5 milyar $'a ulaşmasının gerçekten çok büyük bir başarı olduğunu kabul etmemiz gerekir. AWS yakaladığı bu ivme ile yoluna devam ettiği sürece 2-3 sene içerisinde bu alandaki liderliğini sağlam bir şekilde perçinleyeceğini düşünüyorum.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin on beşinci bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan