Haftalık Özet #14

'Haftalık Özet' serisinin on dördüncü bölümünden merhaba,

Apple Watch ön siparişe açılmasının üzerinden bir hafta geçti ve teknoloji haber siteleri ve bloglar Apple Watch incelemeleri ile dolup taştı.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Apple Watch pre-orders were 1 million in the US on its first day, a shopping data firm estimates
  2. Nokia Agrees To Buy Alcatel-Lucent For $16.6B

Apple Watch pre-orders were 1 million in the US on its first day, a shopping data firm estimates

Slice Intelligence, ABD'deki tüketici harcamalarını e-ticaret şirketlerinden temin ettikleri anonim e-faturalar üzerinden ölçümleyen bir pazar analizi şirketi yayınladığı analiz raporu ile 10 Nisan Cuma günü Apple Watch'un ön siparişe açıldığı gün ABD'deki 957,000 kişinin Apple Watch ön siparişi verdiğini açıkladı. Apple Watch ön-siparişi veren bir kişinin ortalamada 1.3 Apple Watch siparişi verdiği de paylaşılan rakamlar arasındaydı. Bu bilgiler doğrultusunda Apple Watch ön sipariş gününde 1.2 milyon Apple Watch sipariş edildiğini söyleyebiliriz. Açık konuşmak gerekirse analiz methodlarının doğruluğu konusunda bir fikrim yok ancak açıkladıkları rakama bakacak olursak Apple Watch oldukça güçlü bir satış performansına sahip olacak gibi gözüküyor.

Bu makaleyi okuduktan hemen sonra diğer bir Apple ürünün ön sipariş rakamı ile karşılaştırmak istedim. Apple basın açıklamasında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için ön sipariş gününde 4 milyon ön sipariş alındığı belirtilmiş. Apple Watch'un tamamlayıcı bir cihaz olduğunu düşünecek olursak 1.2 milyon Apple Watch'un ön siparişinin oldukça iyi bir performans olduğunu düşünüyorum.

Apple Watch için teknoloji haber sitelerinde olumsuz görüşler belirten inceleme yazılmış olsa da ön sipariş performansına baktığımıza Apple kullanıcıların Apple Watch'u heyecanla beklediğini görebiliyoruz. Apple'ın, Apple Watch ile ilgili satış rakamlarını açıklayacağı finansal açıklamalarını merakla bekliyorum.


Nokia Agrees To Buy Alcatel-Lucent For $16.6B

Mobil cihaz departmanını Microsoft'a satan Nokia, telekomünikasyon teknolojileri alanında Ericsson, Huawei ve Samsung karşısında konumunu güçlendirmek adına Alcatel-Lucent satın aldığını açıkladı.

Nokia'nın bu satın alma kararını daha iyi anlamak adına bir çok makale okudum. Alcatel-Lucent'in 5G bağlantı ve network ağı teknolojilerinde bir takım öncü patentlere sahip olduğunu öğrendim. Bu sebepten ötürü Nokia'nın Alcatel-Lucent'ı satın almasının, geçtiğimiz yıllarda Google'ın Motorola'yı satın alması ile benzerlik gösterdiğini düşünüyorum. Patent lisanslama bedellerinin oldukça yüksek rakamlara ulaştığı bu devirde patent odaklı satın almaların büyük şirketler için daha da artacağını düşünüyorum.

Nokia'nın telekomünikasyon teknolojileri alanında öncü bir oyuncu olmak niyetini Alcatel-Lucent satın alması ile birlikte net bir şekilde gösterdiğine inanıyorum. Alcatel-Lucent satın alımı ile Nokia'nın, hem global anlamda ölçeğini genişleteceğini hem de 5G alanındaki patentlerle Ericsson, Huawei ve Samsung karşısında rekabet avantajı elde edeceğini düşünüyorum.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin on dördüncü bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan