Haftalık Özet #13

'Haftalık Özet' serisinin on üçüncü bölümünden merhaba,

Facebook son zamanlarda kazandığı momentum ile seriyi bozmadı ve ürün lansmanı duyurularına bu hafta da devam etti. HBO Now ile birlikte Netflix'e çok ciddi bir rakip geldi. LinkedIn ise şirket tarihindeki en büyük satın alımını gerçekleştirdi.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Facebook Launches Messenger for Web Browsers
  2. HBO Now Arrives On Apple TV, iPhone And iPad
  3. LinkedIn buys Lynda.com for $1.5 billion

Facebook Launches Messenger for Web Browsers

Facebook geçtiğimiz hafta içerisinde Facebook Messenger' a artık www.messenger.com adresinden de ulaşılabileceğini duyurdu. Böylelikle, bilgisayar başındayken arkadaşlarınız ile Facebook Messenger üzerinden yazışmak isterseniz Facebook News Feed akışına kendinizi kaptırıp vakit kaybetmeden www.messenger.com üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Facebook, WhatsApp'ın web versiyonu performansından memnun kalmış olacak ki Facebook Messenger için de benzer bir strateji izleyerek kendi ayakları üzerinde durabilen bir web versiyonu duyurdu. Facebook Messenger, web versiyonu sayesinde dikkat dağıtıcı News Feed öğelerinden sıyrılarak mesajlaşma odaklı bir kullanıcı tecrübesi sunabilecek. Ayrıca, geçtiğimiz haftalarda yapılan duyurular ile Facebook Messenger'ın mesajlaşma platformu olmaya doğru evrimi de bu kararı desteklediğini düşünüyorum.


HBO Now Arrives On Apple TV, iPhone And iPad

HBO kablolu yayın ve televizyon yayın ağının adını son zamanların gözde dizileri Game of Thrones ve True Detective gibi yapımlar sayesinde duyduğunuza eminim. Apple'ın Mart ayındaki etkinliğinde duyurduğu üzere HBO Now, geçtiğimiz hafta içerisinde iPhone ve iPad gibi iOS destekli cihazlar ve Apple TV için piyasaya sürüldü.

HBO Now lansmanını önemli yapan konu ise bu lansmana kadar Game of Thrones gibi HBO dizilerini internet üzerinde Apple TV gibi platformlarda izleyebilmek için HBO kablolu yayın hizmetine abone olma gerekliliğiydi. Eğer HBO kablolu yayın aboneliğiniz yoksa HBO dizilerini legal olarak internet ortamında izlemenin bir yolu bulunmuyordu. Dizi ve film izlemek için kablolu yayın aboneliği gerektirmeyen ve aylık sabit bir ücret karşılığıda geniş bir dizi ve film arşivi sunan Netflix'in sektörde güçlü bir oyuncu haline gelmesi ile birlikte ABD'deki kablolu yayın sektöründe ezberler bozuldu. Köklü kablolu yayın şirketleri Netflix'e rakip bir ürün ve abonelik modeli geliştirene kadar Netflix konumunu oldukça sağlamlaştırdı. Ancak, bu sektörde savaş henüz yeni başlıyor. HBO Now ile birlikte kablolu yayın aboneliği gereksinimini kaldıran HBO, Netflix benzeri bir hizmet sunmaya başlıyor. HBO Now, Apple cihazlara yönelik bir hizmet olarak piyasaya sürüldü ancak ilerleyen zamanlarda Android cihazlara da geleceğine inanıyorum.

Bu sektörde rekabetin artması en çok televizyon izleyicisinin işine yarayacak. Böylelikle takip ettiğimiz favori iki, üç adet diziyi canlı takip etmek adına kablolu yayın aboneliğine küçük bir servet yatırmak durumunda kalmayacağız.


LinkedIn buys Lynda.com for $1.5 billion

Lynda.com, geniş bir konu yelpazesi arasından ilgi duyduğunuz alanı seçerek internet üzerinden video kaynaklar üzerinden eğitim alabildiğiniz; yeni yetenek ve beceriler kazanabildiğiniz online eğitim platformu olarak özetlenebilir. Udacity, Udemy, Coursera ve EdX gibi diğer online eğitim platformlarını duyduysanız Lynda.com'u bu platformun atası olarak kabul edebiliriz.

LinkedIn, Lynda.com'u satın aldığını hafta içi yaptığı açıklamayla duyurdu. Bu satın alma kararının LinkedIn için iki açıdan faydalı olduğunu düşünüyorum.

  1. Ek gelir kaynağı: Lynda.com'un aylık abonelik ücreti ile hali hazırda bir gelir modeli var. Böylelikle LinkedIn reklam, ücretli abone ve iş ilanı gibi gelir kanallarına bir yenisini ekleyecek. LinkedIn ücretli (premium) üyelikleri kapsamına Lynda.com içeriğine erişim özelliğini koyabilir. 
  2. Doğrulanmış sertifika: Güçlü bir LinkedIn ve Lynda entegrasyonu ile Lynda.com üzerinden tamamlanan eğitimler sonucunda alınan sertifikalar daha ciddi bir geçerlilik kazanabilir. Twitter ve diğer bazı sosyal medya platformlarında gördüğümüz doğrulanmış hesap mantığına benzer bir mantık ile "doğrulanmış sertifikasyon" sayesinde vakit ayırıp, emek harcayıp dersleri tamamlayarak Lynda.com üzerinden aldığınız sertifikaları LinkedIn profilinize koyduğunuz zaman sıradan bir sertifikadan daha geçerli olup işe alım süreçlerinde fark yaratabilir.

LinkedIn'ın Lynda.com'u satın alma kararı ile 2012 yılındaki SlideShare satın alma kararı arasında büyük bir benzerlik olduğunu düşünüyorum. Sunumlar, bir profesyonel için çok önemli bir değer taşıyor. Yaptığımız sunumlar üzerinden anılıp, profesyonel kimliğimize katkı yapıyoruz. Online eğitim platformları sayısındaki ve platformlar üzerinden verilen eğitimin kalitesindeki artış ile birlikte online eğitim ve sertifikasyon programlarının kişisel gelişim ve profesyonel kimliğimiz açısından ilerleyen yıllarda da daha büyük önem taşıyacağını düşünüyorum. Bu yüzden Lynda.com satın alımı ile birlikte LinkedIn'in doğru bir strateji izlediğini düşünüyorum.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin on üçüncü bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan