Haftalık Özet #8

‘Haftalık Özet’ serisinin sekizinci bölümüne merhaba,

Mobile World Conference haftasını geride bıraktık. Konferansın öne çıkan haberi Samsung'un yeni cihazları Galaxy S6 ve S6 Edge'i tanıtması oldu. 

Hemen listeye göz atalım.

  1. Samsung's new Galaxy S6 and S6 Edge put design first
  2. IKEA Will Start Selling Qi Wireless Charging-Enabled Furniture In April 2015

Samsung's new Galaxy S6 and S6 Edge put design first

Samsung bu sene Galaxy S6 ve S6 Edge olmak üzere iki akıllı cep telefonu duyuyarak beni şaşırttı. iPhone 6 rakibi olarak görülen Galaxy S serisinin yeni versiyonlarından S6 Edge modelini oldukça beğendim. Note Edge modelinde de olduğu gibi eğimli kenarlar sayesinde ekranın bu kısımlarını da görüntü amaçlı kullanabiliyorsunuz. Bu eğimli alanlar için özel tasarlanmış bildirim menüleri ve ikonlar ile kullanılabilirliği arttırmayı hedeflediklerini düşünüyorum. S6 ve S6 Edge modelleri arasında eğimli ekran özelliği hariç ciddi bir teknik farklılık bulunmuyor.

Kaynak: Samsung

Galaxy S serisi akıllı cep telefonları, üst segment cep telefonu pazarında Samsung'un cevabı olarak konumlanıyor. Ancak, 2014 yılında çıkan Galaxy S5 modelinde tasarım gereği kullanılan üretim materyalleri kullanıcılarda plastik ve kalitesiz ürün hissi uyandırdığı için Samsung eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Samsung Galaxy S serisi cihazlara yüklü olarak gelen bir takım uygulamaların telefonu yavaşlatması ve silinemez olması kullanıcıların Samsung Galaxy S serisi telefonlara soğutan sebeplerden bir diğeri olmuştu. 

Galaxy S6 ve S6 Edge lansmanına bakacak olursak Samsung bu iki konuda ciddi bir önlem almışa benziyor. S6 ve S6 Edge'de kullanılan üretim materyallerinin kalite artışı gözle görülür derecede belirginleşmiş. İki model de düz panel ince ekran, metal kasa ve cam bazlı ön ve arka panel tasarımı kullanılmış. Özellikle, metal kasanın plastik hissini ortadan kaldıracağını düşünüyorum. Uzun zamandır Galaxy S serisi telefon kullanan arkadaşlarımın bu gelişmeyi duyduktan sonraki ortak görüşü ise en sonunda Galaxy S serisi bir telefona verdikleri paranın karşılığını ürün kalitesi olarak alacak olmalarına sevinmeleriydi.

Galaxy S6 ve S6 Edge modelleri Samsung'un mobil ödeme uygulaması olan Samsung Pay'ı destekleyecek. İlerleyen aylarda Samsung Pay ve Apple Pay kullanım oranlarını karşılaştıran istatistikleri ve grafikleri heyecanla bekliyorum.

Samsung, Galaxy S6 ve S6 Edge modellerinde cihaz ile birlikte yüklü gelen uygulamaların sayısını ciddi bir şekilde azaltacağı yönünde bazı haberler okudum ancak kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bloatware diye adlandırılan cihaza yüklü gelen ve malesef bir çoğu silinemeyen bu uygulamalar Galaxy S serisi telefonların en büyük problemlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Son zamanlarda düşen bir satış grafiği çizen Galaxy S serisi akıllı cep telefonlarının Apple, HTC ve Xiaomi gibi markalarla rekabete güçlü bir şekilde devam edebilmesi için bu konuda da ciddi bir önlem alması gerektiğine inanıyorum. Çin pazarındaki akıllı cep telefonları satış performasına değindiğim "Haftalık  Özet 6" yazıma buradan ulaşabilirsiniz.


IKEA Will Start Selling Qi Wireless Charging-Enabled Furniture In April 2015

Qi teknolojisini, endüktif elektrik gücü transferi temellerine dayanan kablosuz şarj olarak özetleyebiliriz. LG G3, Google Nexus 5 ve 6, hatta yeni duyurulan Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge başta olmak üzere piyasada bulunan bir çok Android bazlı akıllı cep telefonu hali hazırda Qi teknolojisini destekliyor. Qi teknolojisini destekleyen akıllı cep telefonunuzu, Qi teknolojisi entegre edilmiş bir yüzeyin üzerine koyarak kolaylıkla şarj edebilirsiniz.

Kaynak: Ikea

Ikea 2015 yılı Nisan ayından itibaren Qi destekli mobilyaların satışına başlayacağını açıkladı. Her ne kadar Qi destekli şarj yüzeyinin çalışması için mobilyadan çıkacan kabloyu prize takmak gerekecek olsa da her gece karanlıkta yatağın baş ucundaki USB kablosunu aramaktan çok daha iyidir. Ikea'nın başlattığı bu akım mobilya sektöründe eminim hızlı bir şekilde yayılacaktır.

İş yerindeki ve sık gittiğiniz restorandaki masaların, evinizdeki bütün masa tipi mobilya yüzeylerinin Qi destekli olduğunu düşünün. Eğer Qi teknolojisi bu derece geniş kitleye ulaşmayı başarabilirse bir daha şarj konusunu kafamıza asla takmayacağız.

Akıll cep telefonlarımız, laptop ve tabletlerimiz için şarj cihazı ve kablosu taşımamıza gerek kalmayacak. Hatta evimizdeki TV, bulaşık ve çamaşır makinası ve buzdolabı gibi eşyaları çalıştırmak için bile elektrik kablosuna ihtiyaç duymayacağımız kablosuz bir dünya hayal edin! Daha da ileri gidersek elektrikli arabaların yaygınlaşması ile birlikte bütün asfalt yollarda bu teknolojinin olduğunu düşününce heyecanlanmamak elde değil!


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin sekizinci bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan