Haftalık Özet #11

'Haftalık Özet' serisinin on birinci bölümünden merhaba,

Canlı yayın yapma mobil uygulamaları arasındaki rekabetin kızıştığı ve Facebook F8 etkinliğinden gelen haberlerle dolu bir haftayı geride bıraktık.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Periscope, Twitter's answer to Meerkat-style live streaming, is now available
  2. Facebook Launches Messenger Platform For Content Tools And Chat With Businesses

Periscope, Twitter's answer to Meerkat-style live streaming, is now available

Meerkat ve Periscope gibi mobil uygulamalar, akıllı cep telefonları üzerinden canlı yayın yapmanızı sağlıyor. Aslında bir çoğumuz için bu yeni bir fikir değil çünkü Gezi Parkı protestoları zamanında UStream kullanarak yaşanan olayları canlı yayında ekranlarımıza taşıyan bir çok kişi olmuştu.

Yaklaşık bir ay önce piyasaya sürülen Meerkat uygulaması piyasada adeta bir bomba etkisi yarattı. Twitter hesabınızı kullanarak giriş yaptığınız Meerkat uygulamasında iki adımda canlı yayın yapmaya başlayabiliyorsunuz. Ayrıca güçlü Twitter entegrasyonu ile bir anda o kadar popüler oldu ki Twitter, Meerkat'ın erişimini limitlemek durumunda kaldı. Twitter, benzer bir kararı zamanında Instagram üzerinden paylaşılan fotoğrafların Twitter'da direkt olarak gözükmesine engel olarak almıştı. Meerkat, görünüm ve sunduğu kullanıcı tecrübesi itibari ile canlı yayın uygulamalarının Snapchat'i olacak gibi gözüküyor. Meerkat ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, eşim Çağla İçaçan'ın yazdığı mobil uygulama inceleme blogunda, The Applicious, yazdığı incelemeyi okuyabilirsiniz.

Twitter'ın bu limitleme kararının altında tabi ki başka bir sebep yatıyordu. Geçtiğimiz hafta duyurulduğu üzere Twitter, Meerkat'ın rakibi olarak görülen Periscope uygulamasını henüz daha piyasaya sürülmeden yaklaşık 100 milyon $'a satın almıştı. Hafta içinde gelen haberler doğrultusunda Periscope uygulaması iOS cihaz sahiplerinin kullanımına sunuldu. Meerkat'a kıyasla canlı yayınların kayıt edilip tekrar izlenebilmesi ve Twitter ile daha derin bağlantıya sahip olması  Periscope uygulamasını bu yarışta ilk sıraya taşımasını bekliyorum.

Meerkat ve Periscope gibi uygulamalar sayesinde Andy Warhol'un ünlü sözü, 'Herkes bir gün 15 dakikalığına meşhur olacaktır.' biraz daha doğruluk kazanacak.


Facebook Launches Messenger Platform For Content Tools And Chat With Businesses

Geçen hafta 'Haftalık Özet #10' yazımda Facebook Messenger uygulamasının konumlandırma stratejisine değinmiştim. Bu hafta içi Facebook F8 etkinliğinde duyurulan Messenger Platform özelliği ile üçüncü parti uygulamaların, Facebook Messenger uygulaması ile entegre olması mümkün olacak. Örneğin, Facebook Messenger uygulamasından ayrılmadan Imgur gibi Messenger Platform özelliğini destekleyen başka uygulamadan içerik gönderebileceksiniz.

Facebook Messenger içerisinde üçüncü parti uygulamalar otomatik olarak yüklenmeyecek. Kullanmak istediğiniz uygulamaları bizzat seçerek yüklemeniz gerekecek. Böylelikle Facebook Messenger'ın özellik bakımından hantallaşmasının bir nebze de olsa önüne geçilecek.

Bence Facebook Messenger Platform ile birlikte gelen en büyük yenilik ise markalar için olacak. Örneğin bir e-ticaret sitesinden verdiğiniz sipariş ile ilgili şipariş onayı, kargo teslim bilgisi ve müşteri desteği gibi marka ve kullanıcı arasındaki iletişimlerin tamamı Facebook Messenger üzerinden yapılabilecek. Facebook Messenger bu konudaki ilk adımı müşteri desteği yazılımı olan Zendesk ile partnerlik yaparak atmış bulunuyor.

Bir moda odaklı e-ticaret sitesinin Facebook sayfasını takip ettiğinizi varsayalım. Facebook'daki verilerinize göre bu e-ticaret sitesi, beğenebileceğiniz bir ürünün fotoğrafını ve bilgilerini size Facebook Messenger üzerinden paylaşabilecek ve siz de Facebook Messenger uygulamasından ayrılmadan mesaj içerisinde ödemeyi yaparak ürünü satın alabileceksiniz. Satın alma işlemi ile ilgili olarak bütün iletişim yine Facebook Messenger kanalı üzerinden yapılabilecek. Bu tip konularda e-mail hesaplarına olan bağlılığı kırma yönünde çok büyük bir adım olarak görüyorum. Ülkemizde Instagram postları içerisinde WhatsApp numarası üzerinden sipariş alan e-ticaret sitelerinin olduğunu düşünürsek Facebook Messenger'ın bu özelliği Türkiye'de de büyük bir ilgi göreceğine inanıyorum.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin on birinci bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan