Haftalık Özet #10

‘Haftalık Özet’ serisinin onuncu bölümüne merhaba,

Para transferi ve yatırım odaklı gelişmeler bu haftanın öne çıkan haberleriydi.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Facebook Introduces Free Friend-To-Friend Payments Through Messages
  2. Now anybody can use Robinhood, the no-fee trading app

Facebook Introduces Free Friend-To-Friend Payments Through Messages

Facebook, Facebook Messenger uygulaması için para transferi özelliğini duyurdu. Facebook Messenger üzerinden arkadaşlarınız ile mesajlaşırken artık bankamatik (debit) kartınız üzerinden her hangi bir komisyon veya işlem ücreti olmadan para transferi yapabileceğiz. Kredi kartı üzerinden yapılan işlemlerde banka komisyonu alındığı için ilk aşamada bu özellik sadece bankamatik (debit) kartları ile sınırlı olacakmış.

PayPal ve yine PayPal'e ait olan Venmo gibi mobil uygulamalar üzerinden Facebook arkadaşlarımıza para transferi hali hazırda yapabiliyorduk. Ancak, konuya kullanıcı deneyimi açısından bakarsak Facebook Messenger'a eklenen para transferi özelliğinin ne kadar doğru bir karar olduğunu daha iyi anlarız. Örneğin, arkadaşınız ile Facebook Messenger üzerinden sohbet edip hafta sonunu planlarken arkadaşınız bir etkinlik için size de bilet alıyor. Arkadaşınıza ödemeyi hemen yapmak için Facebook Messenger'daki sohbete ara verip PayPal veya Venmo gibi bir başka uygulamaya geçerek biletin parasını arkadaşınıza transfer ediyorsunuz ve tekrar Facebook Messenger'a geri dönerek parayı transfer ettiğinizi paylaşıyorsunuz. Mobil uygulamalar arası geçiş şahsen çok haz ettiğim bir durum olmadığı için Facebook Messenger'a para transferi özelliği eklenmesi benim için isabet oldu diyebilirim. Bazı arkadaşlarımın PayPal ya da Venmo uygulamalarını kullanmadıklarını da düşünecek olursak bu arkadaşlarıma Facebook Messenger üzerinden para transferi yapabiliyor olmak büyük kolaylık sağlayacak.

Facebook Messenger üzerinden arkadaşları arasında para transferi yapmak isteyen kullanıcılar bankamatik kartı bilgilerini Facebook hesaplarına eklemeleri gerekecek. Bu sayede Facebook, kullanıcılarının bankamatik kartı bilgilerine sahip olacak. İlerleyen zamanlarda Facebook, news feed'iniz üzerinde çıkan reklamlara 'tek tıkla satın al' butonu ya da e-ticaret sitelerinde 'Facebook hesabı ile öde' butonu görmeye başlarsak hiç şaşırmayacağım çünkü Facebook hali hazırda bankamatik kartı bilgilerinize sahip olacak.

Facebook Messenger, para transferi özelliği ile birlikte kendini WeChat ve Line gibi mobil uygulamalara daha yakın konumlandırırken, geçtiğimiz yıl Facebook tarafından satın alınan What'sApp hala saf mesajlaşma odaklı duruşunu koruyor. Facebook Messenger ve What'sApp ile birlikte Facebook'un mesajlaşma mobil uygulamaları pazarında çok iyi bir segmentasyon stratejisine sahip olduğunu düşünüyorum.


Now anybody can use Robinhood, the no-fee trading app

ABD'deki banka faizleri, borsa ve gayrimenkul yatırım alanlarına alternatif olamayacak kadar düşük faiz veriyor. Borsanın yatırım dönüş oranı bakımından bankalara kıyasla yüksek risk yüksek getiri sunması ile ilişkili olarak ABD'deki risk sermayesi yatırımcılığının gelişmesi, girişimcilerin fikirleri için ciddi yatırımlar alıp girişimlerini halka arz etmesinin (borsaya açılmasının) hem girişimci hem de yatırımcı için ne kadar avantajlı olduğu konusundaki düşüncelerimi bir başka yazıda değinirim. Bugünkü konumuz Robinhood.

Robinhood, aracı firma komisyonu ve işlem ücreti olmadan borsada hisse alıp satmanızı sağlayan bir mobil uygulama. Geçtiğimiz Aralık ayında iPhone versiyonu kademeli olarak piyasaya sürüldüğünde uygulamayı indirmek için bekleme listesine adını yazdırmış 700,000 kişi bulunuyordu ve geçtiğimiz hafta içerisinde Robinhood, bütün iOS kullanıcılarının kullanımına açıldı.

Aracı broker firmaları, yüksek komisyon bedelleri ve işlem ücretleri sebebiyle elindeki küçük meblağ ile borsada yatırım yapmak isteyen genç yatırımcının hevesi kursağında kalıyordu. İşte tam bu sebeplerden ötürü hisse alım/satım işlemi için aracı broker firmalarını, komisyon bedellerini ve işlem ücretlerini ortadan kaldırıyor olması Robinhood uygulamasını çok özel kılıyor. Robinhood uygulaması sayesinde iPhone üzerinden minimum tutar gereksinimi, aracı firma, işlem ücret bedeli vs. olmaksızın hisse alıp satabilirsiniz.

Robinhood gibi uygulamalar sayesinde artık her kesimden yatırımcı borsayı bir yatırım aracı olarak kullanabilecek ve böylelikle belki de borsalar daha demokratik bir hal alacak. Android uygulamasının çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

IMKB için Robinhood benzeri yerel bir uygulama çıkar mı acaba, ne dersiniz?


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin onuncu bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan