Haftalık Özet #9

‘Haftalık Özet’ serisinin dokuzuncu bölümüne merhaba,

Apple Watch lansman etkinliği geçtiğimiz haftaya damgasını vurdu. Etkinlik kapsamında yeni MacBook modelini de tanıtan Apple, önümüzdeki hafta da çok konuşulacak gibi gözüküyor.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Everything You Need To Know About The Apple Watch
  2. Hands-on with the new 12-inch MacBook with Retina Display
  3. The Story Of Crossy Road. Mobile Game App that Made $10 Million in 90 Days

Everything You Need To Know About The Apple Watch

Yaklaşık son 3 aydır LG G Watch akıllı saatimi günlük hayatta kullanıyorum ve malesef işimi kolaylaştırdığını ya da hayatımı iyi yönde değiştirdiğini söyleyemeyeceğim. Günümüz itibari ile akıllı saatlerin sunduğu değerlerin genel kullanıcılar için henüz fark yaratacak seviyede olmadığını düşünüyorum. Akıllı cep telefonuna gelen bildirimlerin bir yansımasını bileğinizdeki akıllı saatte görüyor olmak benim için yeterli bir kullanım alanı değil. Akıllı saatler her ne kadar akıllı cep telefonlarımız için iyi bir tamamlayıcı görevi görse de iki günde bir şarj etme gibi ek dertlere girecek kadar bir fayda sağladıklarına inanmıyorum. Özetle, akıllı saatimi takmayı unuttuğum günlerde eksikliğini hiç çekmedim. 

İlkokul yıllarımdan beri kol saati takıyorum ancak son zamanlarda saate bakmak için kol saatime bakmak yerine akıllı cep telefonuma göz atar olduğumu farkettim. Benim için kol saati takmak bir alışkanlık olmanın yanı sıra dış görünüş için bir aksesuar görevi üstleniyor. Eminim bu durum günlük hayatta akıllı cep telefonlarını sık kullanan bir çok kişi için geçerlidir. Kolumuza taktığımız saatin kişiliğimizin, zevklerimizin ve sosyoekonomik durumumuzun bir göstergesi olduğuna inanıyorum. Apple'ın bu konuyu çok doğru bir şekilde tespit ettiğini ve bu sebepten ötürü değişebilen kayış kordonları ile özelleştirilebilir 3 farklı ( Watch,  Watch Sport ve  Watch Edition) Apple Watch modelini piyasaya sürdüğünü düşünüyorum

18-Karat altın kasası ve 10,000$'lık başlangıç fiyatı ile birlikte  Watch Edition modelinin en çok sansasyon yaratan model olduğunu söyleyebilirim. Ek olarak satın alacağınız kayış ile birlikte fiyat bu tutarın daha da üstüne çıkabilir. Apple, bu model sayesinde hem üst segment müşterileri hedefliyor hem de fiyatlandırma stratejisi ile basında geniş bir yer alırken teknoloji meraklıları arasında da konuşma konusu oluyor. Üst segment saat dediğimiz zaman aslında bir kültür ve gelenekten bahsediyoruz. Rolex ya da Patek Philippe gibi üst segment saate sahip olmak aile içinde nesilden nesile aktarılacak bir geleneği de beraberinde getiriyor. Bu tip üst segment saatler zaman içerisinde değerine değer katıyor. Ancak bunu akıllı cep telefonu ve akıllı saat gibi teknolojik ürünler için söylemek malesef mümkün değil. Zaman, bu tip teknolojik cihazlar için en kötü düşman. Örneğin, Apple ürünlerinin hayatına bakacak olursak iPhone kullanıcıları zaman içerisinde yavaşlayan ve eskiyen telefonlarını ortalamada iki senede bir değiştiriyorlar. Bu tip cihazların değeri hem teknolojik ilerlemeler ile hem de yeni çıkan modeller ile zaman içerisinde azalıyor. Bu gibi sebeplerden ötürü  Watch Edition modelinin üst segment saat tutkunlarının ilgisini yeterli ölçüde çekip çekmeyeceği konusunda şüphelerim var.

Her hangi bir yanlış anlaşılmayı önlemek adına belirtmek isterim ki Apple milyonlarca  Watch satacak ve açtığı bu yeni ürün kategorisi ile hem gelirlerini hem de karını ciddi bir oranda arttıracak. Bu bir gerçek. Ancak uzun vadede  Watch ürün kategorisi performansının iPhone ürün kategorisi gibi olmayacağını, son zamanlarda büyümesi düşüşe geçen iPad tablet ürün kategorisi performasına benzeyeceğini düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Apple Watch almayı planlıyor musunuz? 


Hands-on with the new 12-inch MacBook with Retina Display

Apple Watch etkinliğinde MacBook Air ürün kategorisinin yeni üyesi olan MacBook da tanıtıldı ve fark edeceğiniz üzere ismindeki Air kelimesi kaldırıldı. Yeni MacBook, inceliği ve hafifliği sebebi ile tam bir mühendislik harikası. Bir Elektronik Mühendisi olarak, Apple ne zaman yeni bir MacBook Air ya da iPad Air cihazı duyursa mühendislik bakımından ağzım açık kalıyor. Yeni MacBook gibi ince, hafif ve kompakt bir cihazı tasarlayıp üretebilmek farklı bir seviyede mühendislik yeteneği gerektiriyor.

Yeni MacBook'da standard USB, ethernet ve harici monitor girişi gibi portların bulunmaması ile ilgili çeşitli olumsuz yorumlar okudum. Bu olumsuz yorumların bir çoğuna katılmadığımı belirtmek isterim. Bu konudaki görüşlerim;

1) Kişisel hayatımda USB girişlerinin hiç birini kullanmıyorum. Harici hard disk ihtiyacım yok çünkü bütün dosyalarımı Google Drive'da saklıyorum. Cep telefonu şarj etmek için de USB portlarını kullanmıyorum. Harici klavye ve fare ikilisini bırakalı zaten uzun zaman olmuştu ancak kullananlar için de piyasadaki bazı klavye ve fare modellerinin Bluetooth kablosuz bağlantı desteklediğini hatırlatırım. İş hayatımda ve özel hayatımda kullandığım bütün yazılımların bulut üzerinden çalıştığını düşünürsek artık bilgisayarıma yazılım yüklemek gibi bir ihtiyacım da yok. İnternete bağlanmak için Wi-Fi kullanıyoruz ve en son ne zaman ethernet kablosu kullandığımı hatırlamıyorum bile. Bütün bunları düşünecek olursak USB portlarının olmamasının genel kullanıcılar için çok büyük bir kayıp olduğunu düşünmüyorum. İlk MacBook Air modelinde DVD sürücüsü olmadığı fark edildiğinde de benzer olumsuz yorumlar paylaşılmıştı ancak o zamandan beri DVD ve CD kullanmaya şahsen hiç ihtiyacım olmadı.

2) Harici monitör çıkışı için özel olarak ayrılmış bir çıkışın olmaması beni de biraz şaşırttı. Ofiste çalışırken ana ekran olarak büyük monitör kullanıyorum. Bu nedenle yeni MacBook'u şarj etmek ve aynı zaman harici monitöre bağlamak isterseniz ek olarak USB-C bağlantı çoklayıcı kablo almak gerekecek. Apple, bağlantı kabloları ve aksesuarlar üzerinden para kazanma stratejisini izlemeye devam ediyor.

3) Yeni MacBook sadece 920 gram ağırlığında. Günün çoğunu yolda geçirenler için ideal bir laptop olabilir. Bu incelik ve hafiflik ile yeni MacBook aslında klavyeli bir tabletten farksız gibi gözüküyor.

4) Yeni MacBook'da 480p webcam kullanılıyor. Laptop ve akıllı cep telefonlarında neredeyse standart haline gelmiş 720p destekli ön kameraların yeni MacBook'da kullanılmaması beni en çok şaşırtan özellik oldu.


The Story Of Crossy Road. Mobile Game App that Made $10 Million in 90 Days

Evet, doğru okudunuz. Crossy Road isimli mobil oyun uygulaması 90 gün içerisinde 10 milyon $ gelir elde etti. Merak edenler için Crossy Road uygulamasını Atari zamanlarından hatırladığımız Frogger oyunu ile geçtiğimiz yılın popüler oyunu olan Flappy Bird'ün kombinasyonu olarak özetleyebilirim.

Crossy Road, mobil uygulama pazarında başarılı olmak isteyenler için minimalist grafik tasarımı ve basit oynanış kurallarını iyi bir şekilde harmanlamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin dokuzuncu bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan