Haftalık Özet #4

‘Haftalık Özet’ serisinin dördüncü bölümüne merhaba,

2014 yılı dördüncü çeyrek finansal sonuçlarının açıklanmaya devam ettiği bir haftayı daha geride bıraktık. Teknoloji sektörünün 2015 yılı girişimleri ile yavaş yavaş hareketlenmesini bekliyorum.

Hemen listeye göz atalım.

  1.  Tablet shipments decline for the first time in Q4 2014, leaders Apple and Samsung both lose market share
  2. Twitter sells promoted tweet ads outside of Twitter, Flipboard first
  3. Under Armour acquires health and fitness trackers Endomondo and MyFitnessPal
  4. Chat app Line moves towards selling and delivering groceries in Southeast Asia
  5. 13M downloads later, FiftyThree bets on stylus sales as its ‘Paper’ drawing app goes completely free 

Tablet shipments decline for the first time in Q4 2014, leaders Apple and Samsung both lose market share

International Data Corporation'ın 2014 yılı dördüncü çeyreği için yaptığı araştırmada dünya genelinde 76.1 milyon tablet cihaz satışı yapıldığını açıkladı.

Q4'2014 Tablet Cihaz Satışı: 76.1 milyon adet (%3.2 düşüş, Q4'2013'de 78.6 milyon adet)
2014 Yılı Tablet Satışı: 229.6 milyon adet (%4.4 büyüme, 2013'de 219.9 milyon adet)

2014 Dördüncü Çeyrek Tablet Satış Oranları. Kaynak: IDC

2014 Yılı Tablet Satış Oranları. Kaynak: IDC

İstatistiklere göre yıl sonu itibari ile Apple'ın tablet pazarını %27.6'lık pazar payı ile domine ettiğini görüyoruz. Ancak, Apple'ın 2014 yılı tablet segmenti performansına bakacak olursak 2013 yılına kıyasla %14.6 gibi çok ciddi bir düşüş gözlemliyoruz. Geçtiğimiz yıla göre %4.4 ile büyüyen tablet segmenti içinde Apple'daki bu düşüşün iki sebebi olduğunu düşünüyorum. 2014'da çıkan iPad modellerinin (iPad Air 2 ve iPad Mini 3) fark yaratan bir özellik sunmamasını birinci sebep olarak görüyorum. Bu durumun her sene iPhone ve iPad cihazlarını en yeni modele güncelleyen Apple fanatiklerinde bile hayal kırıklığı yarattığını gözlemledim ve iPad'in bir durgunluk/olgunluk dönemine girmesinin göstergesi olabileceğini düşünüyorum. İkinci sebebin ise iPhone 6 ve özellikle iPhone 6 Plus modellerinin daha büyük ekran boyutlarına sahip olması ile iPhone'ların iPad'lerden pazar payı çaldığını düşünüyorum.

Apple'ın 2015 yılında daha büyük ekran boyutuna sahip bir iPad modeli duyurarak yeni kullanım alanları yaratıp tablet pazarını yeniden canlandıracağını tahmin ediyorum.

Amazon tablet segmenti 2014 yılında çok büyük bir düşüş yaşadı. 2013 yılında 9.8 milyon adet tablet satan Amazon, 2014 yılında %66.4'lık bir düşüş ile sadece 3.3 milyon tablet satabildi. Görünen o ki, Fire tablet ailesi tüketici beklentilerini karşılama konusunda zor günler geçiriyor.

Levono'nun tablet pazarının 2014 yılı kazananı olduğunu düşünüyorum. 2013 yılında 7.8 milyon adet tablet satan Lenovo, 2014 yılında %43.5'lik bir büyüme ile 11.2 milyon adet tablet satışı gerçekleştirdi. Lenovo Yoga tablet ailesinin geniş bir fiyat aralığı ve ekran boyutu yelpazesi sunması sayesinde daha büyük bir hedef kitlesine hitap ederek bu satış başarısını yakaladığını düşünüyorum.

Microsoft'un agresif pazarlama kampanyalarına rağmen Surface tabletini bu listede görememek beni biraz şaşırttı. Windows 8 işletim sistemini kullanan tabletlere yönelik tüketici talebinin düşük kaldığını söyleyebiliriz. Ancak geçtiğimiz haftalarda duyurulan Windows'un yeni modeli olan Windows 10 işletim sistemini kullanacak tabletlerin bu algıyı kırabileceğini düşünüyorum.


Twitter sells promoted tweet ads outside of Twitter, Flipboard first

Twitter, yeni bir gelir kaynağı yaratmak amacıyla Promoted Tweets olarak adlandırdığı reklamlarını kendi ağı dışında yani www.twitter.com haricinde de sunmaya başladı. Twitter şirket blog'unda yayınlanan makale ile 2014 yılı üçüncü çeyreğinde Twitter ağı dışında yaklaşık 185 milyar tweet gösterimi aldığını paylaştı. Böylelikle, Twitter ağı haricinde reklam sunma sayesinde Twitter üzerinden reklam verenler daha geniş kitlelere ulaşabiliyor olacak. Bu gelişme ile birlikte Twitter, Google Görüntülü Reklam Ağı ve Facebook Audience Network'e denk bir hizmet çıkartarak reklamcılık alanında bir açığını daha kapatmış oluyor. 

Promoted Tweets reklamlarının Twitter haricinde başka site ve uygulamalarda yer alması ile birlikte reklamcılık gelirlerine ek olarak yeni üye kazanımı konusunda da etkili olacağını düşünüyorum. Promoted Tweets reklam içeriğini beğenen ve etkileşime geçmek isteyen ancak henüz Twitter üyesi olmayan kişiler de böylelikle üye olabilecek.

Twitter geçtiğimiz hafta içerisinde 2014 yılı dördüncü çeyrek finansal sonuçlarını da açıkladı.

Q4'2014 Geliri:  479 milyon $ (Q4'2013'e kıyasla %97 büyüme)
Q4'2014 Reklam Geliri: 432 milyon $ (Q4'2013'e kıyasla %97 büyüme. Mobil reklam geliri, toplam reklam gelirinin %88'ine karşılık geliyor.)
Q4'2014 Kar:  79 milyon $

Twitter, 2014 dördüncü çeyrek sonu itibari ile aylık aktif kullanıcı sayısı 288 milyon üyeye ulaştı. 2013 yılının dördüncü çeyreğine kıyasla %20'lik bir büyüme olsa da bir önceki çeyreğe yani 2014 yılı üçüncü çeyreğine göre sadece 4 milyon yeni kullanıcı kazanmış olması kullanıcı büyümesi konusunda oldukça hassas olan yatırımcıların ve analistlerin dikkatini çekmiş durumda.

Mobil temelli reklam gelirlerindeki büyüme ve Twitter dışında reklam sunumu ile birlikte önümüzdeki çeyreklerde Twitter'ın reklam gelirleri daha da artacaktır. Analistlerin yavaşlayan kullanıcı büyümesi ile ilgili şüphelerini gidermek adına 2015 yılı boyunca Twitter'ın ne gibi hamleler yapacağını merakla takip ediyorum.


Under Armour acquires health and fitness trackers Endomondo and MyFitnessPal

Under Armour, ABD merkezli bir spor giyim ve aksesuar firması, sağlık ve fitness odaklı uygulamalar olan Endomondo ve MyFitnessPal firmalarını satın aldı.

Endomondo, kullanıcıların koşu ve egzersiz programlarını takip edebildikleri fitness ve sağlık konularına odaklı bir sosyal ağ olduğu şeklinde özetlenebilir. Endomondo tarafından yapılan son açıklamada 20 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip olduğunu ve Under Armour tarafından 85 milyon $'a satın alındığını belirtti.

MyFitnessPal ise benzer bir hizmet sunarak kullanıcılarının sağlık ve fitness hedeflerini takip etmelerine imkan veriyor. Ancak, bence MyFitnessPal'ın sahip olduğu en kıymetli varlık beş milyondan fazla besin maddesi ile ilgili besin değeri bilgilerinin ve yüzden fazla egzersiz ile ilgili kalori yakımı istatistiklerinin bulunduğu veritabanıdır. Yapılan açıklamada MyFitnessPal'ın 80 milyon kullanıcıya sahip olduğu ve Under Armour tarafından 475 milyon $'a satın alındığı paylaşıldı.

Under Armour Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Kevin Plank tarafından yapılan basın açıklamasında Endomondo ve MyFitnessPal satın alımları sayesinde müşterilerine veri odaklı ve proaktif çözümler sunarak daha sağlıklı ve aktif hayatlar yaşamaya yardımcı olacaklarını belirtti.

Bir giyim firması olmasına rağmen vizyonlarına saygı duyduğumu belirtmek isterim. Yaşadığımız devirde veri güçtür. Endomondo ve MyFitnessPal'ın hali hazırda sahip olduğu spor, fitness ve sağlık alanında hassas kullanıcı kitlesinden gelecek veriler ile Under Armour ürün geliştirme süreci, mağaza lokasyonları ve pazarlama iletişimi gibi bir çok stratejik kararları sayısal veriye dayandırarak alabilirler. 

Under Armour'ın bu satın alımları ile Nike'ın ayak izlerini takip ettiğini düşünüyorum. Nike'ın bu konuda uzun süredir devam eden Nike+, Nike Fuelband ve Nike Running gibi sosyal ağ ve kullanıcı topluluğu yaratma gibi girişimleri bulunuyor. Bakalım Under Armour bu konuda Nike ve New Balance gibi başarılı olabilecek mi hep birlikte göreceğiz.


Chat app Line moves towards selling and delivering groceries in Southeast Asia

Mesajlaşma uygulamaları arasında rekabet akıl almaz boyutlara ulaşmış durumda. Japonya çıkışlı mesajlaşma uygulaması olan Line, henüz geçtiğimiz ay kendi Uber klonu ile Tokyo'da hizmet vermeye başlamıştı. Geçtiğimiz hafta ise pilot ülke olarak Tayland'da dondurulmuş gıdalar da dahil olmak üzere aynı gün teslim gıda dağıtımına başladığını duyurdu. Bir ay gibi kısa bir süre zarfında, hem Uber hem de Instacart klonlarını hizmete alan Line bence uygulama hızı açısından takdiri hak ediyor.

Line, dünya çapında 181 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı. 92 milyon aktif kullanıcının Japonya, Tayland ve Tayvan'dan geldiğini düşünürsek Line'ın Güneydoğu Asya'da güçlü bir varlığa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan açıklamada, Line için Japonya'dan sonra en büyük ikinci pazar olan Tayland'daki kullanıcı sayısının 36 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaştığını ve bu rakamın, Tayland'daki Facebook kayıtlı kullanıcı sayısından 2 milyon daha fazla olduğunu iddia ettiler. Tabi ki burada kayıtlı kullanıcıdan ziyade aktif kullanıcı sayılarını baz almanın daha önemli olduğunu düşünüyorum.  

Line ve WeChat gibi kullanıcı sayılarının büyük çoğunluğunu Asya ülkelerinin oluşturduğu mesajlaşma uygulamalarında mobil ödeme, taksi çağırma, ulaşım ve gıda dağıtımı gibi farklı katma değerli hizmetlerin aynı uygulama içerisinde toplandığını görüyoruz. Görünen o ki, Asya ülkelerinde kullanıcı talebi ve beklentisi bu yönde. Bu noktada, bütün odağını saf bir mesajlaşma tecrübesi üzerinde tutmaya devam eden WhatsApp'ın Asya ülkelerindeki kullanıcı sayısını ve pazar payını arttırmak amacıyla bu yönde girişimlerde bulunup bulunmayacağını heyecanla takip ediyorum.


13M downloads later, FiftyThree bets on stylus sales as its ‘Paper’ drawing app goes completely free

Paper mobil uygulamasının her iPad sahibinin indirmesi ve kullanması gereken bir karalama/çizim yapma uygulaması olduğunu düşünüyorum. Paper, Apple tarafından 2012 yılının en iyi uygulaması seçilmişti. 

Uygulamanın yapımcısı FiftyThree, Paper'ın 13 milyon indirilme sayısına ulaştığını paylaştı. Geçtiğimiz hafta gelen bu habere kadar Paper uygulaması indirilmesi ücretsiz olan ancak uygulama içindeki farklı çizim araçlarını kullanabilmek için uygulama içi satın alımlar yapmanızı gerektiren bir strateji izliyordu. Ancak gelen haber ile birlikte FiftyThree firması Paper'ın ve içindeki farklı çizim araçlarının tamamen ücretsiz olacağını duyurdu.

Bu gelişme iki anlama geliyor olabilir; uygulama içi satın alma oranları yavaşlamaya veya düşüşe geçmiş olabilir ve kullanıcı sayısını arttırmaya yönelik böyle bir karar alınmış olabilir ya da FiftyThree firması farklı bir gelir kaynağı bulmuş olabilir. Bu alternatif gelir kaynağının ise 2013 yılında çıkarttıkları Pencil adındaki akıllı stylus olabileceğini düşünüyorum. Apple mağazasına en son gidişimde Pencil stylus'un raflarda yer aldığını görmüştüm. Apple Store satış kanalı üzerinden iyi bir gelir elde edeceklerdir.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin dördüncü bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan