Haftalık Özet #6

‘Haftalık Özet’ serisinin altıncı bölümüne merhaba,

Yazılarımın popüler başlıklarından biri olan akıllı cep telefonları ile ilgili güncel haberleri paylaşmaya devam ediyorum. Bu yazıdaki verilerin ilginizi çekeceğine inanıyorum. Akıllı cep telefonu pazarındaki gelişmeleri merak ediyorsanız blogumu takip edebilir ve önceki haftaların yazılarını da inceleyebilirsiniz.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Xiaomi Passes Samsung as Top Chinese Vendor in 2014
  2. Social Selling - Book Your Next Hotel Room Via Instagram
  3. Mobile Game Revenues to Grow 16.5% in 2015, Surpassing $3 Billion

Xiaomi Passes Samsung as Top Chinese Vendor in 2014

International Data Corporation (IDC) araştırma firmasının Şubat ayında yayınladığı analize göre 2014 yılının dördüncü çeyreğinde Çin'de 107.5 milyon, 2014 yılı genelinde ise 420.7 milyon akıllı cep telefon satılmış.

Kaynak: IDC

Yukarıdaki tablolara baktığımız zaman Xiaomi'nin Çin'deki güçlü konumunu ve 2014 yılında sergilediği başarılı performansı görüyoruz. Yüksek kalite standartlarına sahip ürünleri piyasadaki rekabetin neredeyse yarı fiyatına sunan Xiaomi'ye saygı duymamak elde değil. Örneğin Xiaomi'nin Android işletim sistemi bazlı Mi Note phableti teknik özellikler bakımından iPhone 6 Plus modeline yakın bir performans sergilerken fiyatı ise neredeyse yarısı kadar olduğunu belirtmek isterim (370$'a karşı 749$). Xiaomi, yüksek kaliteli akıllı cep telefonlar için küçük bir servet harcamaya gerek olmadığı her yeni modeli ile bir kez daha kanıtlıyor.

Xiaomi'nin Çin'deki Android pazarındaki başarılı performansı Samsung'u da derinden etkilemiş gözüküyor. 2014 yılı dördüncü çeyrek satış performansına baktığımız zaman Samsung'un beşinci sıraya gerilediğini görüyoruz. Yakın çevremdeki kullanıcıların bir çoğu Samsung Galaxy S serilerinde cihaza yüklü olarak gelen Samsung'a ait bloatware uygulamalardan şikayet ediyorlar. Bu uygulamaların piyasadaki alternatiflere göre çok geride kaldığını, yüksek bellek ve hafıza kullanımı sebebi ile telefonu hantallaştırdığını ve kolay bir şekilde telefondan kaldırılamadığını yani kısacası böyle bir uygulama dayatmasının gereksiz olduğunu belirtiyorlar. Mart ayı başında gerçekleşecek olan Samsung Galaxy S6 lansmanını sabırsızlıkla bekliyorum. Bakalım Samsung, Galaxy S serisi ile ilgili kullanıcı geri bildirimlerini ne kadar ciddiye aldığını hep birlikte göreceğiz.

Birinci tabloda dikkatimi çeken bir başka konu ise Apple'ın Çin pazarına ne kadar güçlü bir giriş yaptığıdır. 'Haftalık Özet #3' yazımda da belirttiğim gibi Apple'ın Çin pazarına girişi, rekorları alt üst eden 2014 yılı dördüncü çeyrek finansal performanslarında önemli bir rol oynadı. Bu tabloda Apple'ın 2014 yılı dördüncü çeyreğinde Çin'deki akıllı cep telefonu pazarında %12.3'lük bir pazar payı ile ikinci sıraya oturduğunu görüyoruz. Bu da demek oluyor ki 2014 yılı dördüncü çeyreğinde Çin'de 13.2 milyon iPhone satışı yapılmış. Bu miktar 2014 yılı dördüncü çeyreğinde dünya çapındaki iPhone satışlarının %17.7'sini oluşturduğunu söyleyebiliriz.


Social Selling - Book Your Next Hotel Room Via Instagram

Conrad Hotels, Instagram platformunda Like2Buy teknolojisini kullanarak bir takım deneysel kampanyalar yapıyor. Like2Buy teknolojisi ile her fotoğrafa özgün bir web sitesi adresi tanımlayabilir ve böylelikle takipçileriniz fotoğrafınız ile etkileşime girdiğinde onları ilgili web sitesine yönlendirebilirsiniz.

Sosyal satış veya sosyal ticaret konusunun mobil ticaret ile birlikte daha da çok önem kazanacağını düşünüyorum. Özellikle Y ve Z jenerasyonlarını göz önüne alırsak bu demografik kitlenin Twitter, Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarında oldukça aktif olduğunu söyleyebiliriz. Bu kitleye dahil olan bir kişinin Instagramda gezerken gördüğü bir ürünün fotoğrafını beğenmesi ya da bir Tweet'te gördüğü ürünü favorilerine eklemesinin, beğendiği ürünü Amazon.com'da aratıp sonra 'istek listesine' eklemesinden çok daha olası ve yaygın olduğunu düşünüyorum. Instagram'da fotoğrafı beğenerek ya da Tweet'i favorilerinize ekleyerek sipariş verebilmenin oldukça etkili olacağını düşünüyorum. Siz ne dersiniz?


Mobile Game Revenues to Grow 16.5% in 2015, Surpassing $3 Billion

eMarketer firmasının yaptığı araştırmaya göre ABD'deki mobil oyun pazarı geliri 2014 yılında 2.61 milyar $'a ulaştı ve bu rakamın 2015 yılında 3 milyar $'ı geçeceği ön görülüyor.

Amerikan Ulusal Futbol Ligi finali olan Super Bowl maçını bu yıl ilk defa televizyondan canlı izledim. Bu maç esnasında yayınlanan 30 saniyelik bir reklamın yaklaşık 4 milyon $ civarında olduğunu belirtiliyor. Game of War ve Clash of Clans gibi mobil oyunların birer dakikalık Super Bowl reklamlarını gördüğümde neden şaşırmadığımı bu istatistikler anlatıyor.

Mobil oyun pazarının küçümsenmemesi gereken ve büyümeye devam eden bir pazar olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: eMarketer


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin altıncı bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan