Haftalık Özet #5

‘Haftalık Özet’ serisinin beşinci bölümüne merhaba,

Teknoloji dünyasında şirket satın alımlarının konuşulduğu bir haftayı daha geride bıraktık.

Hemen listeye göz atalım.

  1. India, Indonesia and Bangladesh, big three mobile phone markets beyond China
  2. Yelp Buys Delivery Network Eat24 For $134M To Ramp Up In Food Operations
  3. Twitter Buys Niche, a Social Media Talent Agency, for at Least $30 Million

India, Indonesia and Bangladesh, big three mobile phone markets beyond China

Cep telefonu pazarı Asya kıtasında uzun zamandır yükselişte. Bu yükseliş her ne kadar Çin merkezli olsa da Çin'i yakından takip eden üç büyük ülke var. Counterpoint firmasının yaptığı pazar araştırmasına göre 2014 yılının dördüncü çeyreğinde HindistanEndonezya ve Bangladeş'te toplamda 89 milyon adet cep telefonu satılmış ve bu satışların üçte birini yani 30 milyon adetini akıllı cep telefonları oluşturmuş.

Bu üç ülkedeki toplam satış miktarını Çin ile kıyasalamak gerekirse, Çin'de 2014 yılı dördüncü çeyreği boyunca 122 milyon adet akıllı cep telefonu satıldığı ön görülüyor. Bu rakamları karşılaştırdığımız zaman akıllı cep telefonu üreticileri için Çin pazarının önemini ve potansiyelini daha iyi anlamış oluruz. Apple'ın 2014 yılı dördüncü çeyrek iPhone satış performansında Çin'in etkisine önceki yazılarımda değinmiştim.

Counterpoint firmasının analizine göre Hindistan, Endonezya ve Bangladeş'teki akıllı cep telefonu pazarlarındaki büyüme grafiğinin temel sebebi, yerel markalar tarafından üretilen özellikle giriş seviyesindeki akıllı cep telefonlarının pazardaki başarısı olarak gösteriliyor. Yerel markaların cep telefonu pazar payının Hindistan'da %62, Endonezya'da %52 ve Bangladeş'te %50 olduğu iddia ediliyor. Yapılan analizde bu performansı, yerel markaların sahip olduğu güçlü dağıtım ağlarına ve fiyat rekabetindeki başarılarına bağlıyorlar. Bu açıdan baktığımız zaman Google'ın Android One projesi ile bu pazarlara girerken yerel markalarla yaptığı stratejik partnerliklerin ve akıllı telefonların ucuza mal edilmesine ön ayak olmasının önemini bir kez daha anlamış oluyoruz.

Xiaomi ve OnePlus gibi Çin kökenli firmaların da Asya bölgesindeki bilinirliklerini ve varlıklarını arttırmak amacı ile Hindistan, Endonezya ve Bangladeş pazarlarına girmeye başladıklarını görüyoruz. Görünen o ki 2015 yılı, Asya bölgesindeki akıllı cep telefonu pazarı için oldukça hareketli geçecek.


Yelp Buys Delivery Network Eat24 For $134M To Ramp Up In Food Operations

1,500 şehirde 20,000 restoran için internet üzerinden yemek siparişi ve teslimat hizmeti veren Eat24 firması Yelp tarafından 75 milyon $'ı nakit ve geri kalanı da hisse olmak üzere toplamda 134 milyon $'a satın alındı.

Yelp'in bu satın alımdan iki farklı alanda faydalanacağını düşünüyorum. Birincisi, Eat24 firması son kullanıcıdan her hangi bir teslimat ücreti almıyor. Bu da demek oluyor ki Eat24 sipariş tutarı üzerinden restoranlardan belirli bir komisyon alarak gelir yaratıyor. Böylelikle, Yelp bu komisyon gelirine sahip olacak. İkincisi ise Eat24'ün sahip olduğu restorantların en çok şipariş verilen yemekleri ve benzer şekildeki veriler ile Yelp, kendi sunduğu yerel restoran listeleme özelliklerini daha da özelleştirecek ve iyileştirecek. Aynı zamanda restoranlar ile daha derin ilişkiler kurabilecek.    

Yelp ile ilgili kullanıcı istatistiklerine de bakacak olursak, 135 milyon ortalama aylık kullanıcı ve 72 milyon ortalama aylık tekil mobil kullanıcıya sahip olduklarını belirtiyorlar.

İnternet üzerinden yemek siparişi ve teslimat sektörünün oldukça rekabetçi ve düşük kar marjları ile çalışan bir sektör olduğunu söyleyebiliriz. Aracı firmaların teslimat için kestikleri ücret ve restoranlardan sipariş başına aldıkları komisyonlar haricinde ek bir gelir kaynağı yaratmanın nispeten zor olduğu bir sektör. Son zamanlarda teknoloji haber sitelerinde çıkan gelişmeleri inceleyecek olursak bu sektörde büyük şirketlerin birleşmesi şeklinde bir trend olduğunu söyleyebilirim. 2013 yılındaki GrubHub ve Seamless birleşmesi, DeliveryHero ve JustEat firmalarının daha küçük firmaları satın almaları ve yakın zamanda Rocket Internet'in Avrupa ve MENA bölgesindeki satın alımları bu trendin bir göstergesidir. 

Bu birleşme ve satın alım trendi devam ederken Eat24'ün hali hazırda internet üzerinden yemek siparişi ve teslimat hizmeti veren başka büyük bir firma ile birleşmek yerine Yelp firmasına satılması kararına açıkcası biraz şaşırdım.Böylelikle, Yelp firması da internet üzerinden yemek siparişi ve teslimatı sektörüne adım atmış oldu.

En çok merak ettiğim konu ise Yelp'in en büyük rakiplerinden Foursquare'in de benzer bir satın alım ile bu sektöre girip girmeyeceğidir.


Twitter Buys Niche, a Social Media Talent Agency, for at Least $30 Million

Niche firması kendi adı gibi aslında oldukça niş bir sektörde hizmet veriyor. Niche, sosyal medya kullanıcılarına bütün sosyal medya hesaplarını tek bir panelden yönetebilme ve ölçümleyebilme imkanı sağlıyor. Ek olarak bence en ilginç hizmetleri ise sosyal medya fenomenleri ile reklam vermek isteyen markaları buluşturdukları bir platform yaratmış olması. Örneğin, sosyal medya üzerinden viral kampanya yapmak isteyen bir marka, Niche üzerinden markanın değerleri ve kampanyanın hedef kitlesi ile uyuşan bir sosyal medya fenomenine ulaşıp kampanya teklifi götürebiliyor. Kampaya öncesi ve sonrasında sosyal medya fenomenine yapılacak ödeme yine Niche üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bir diğer deyiş ile Niche, sosyal medya fenomenleri odaklı reklamcılık ajansı gibi hizmet veriyor.

Twitter'ın bu satın alma kararını çok mantıklı buldum. Twitter'ın ve yine Twitter'a ait olan Vine'ın, hali hazırda sosyal medya fenomenleri tarafından oldukça yoğun bir şekilde kullanılan platformlar olduğunu söyleyebiliriz. Niche, sosyal medya fenomenleri ve markalar arasındaki ilişkileri, Twitter ve Vine gibi platformları kullanarak kendine bir gelir kaynağı yaratıyor. Yani aslında Twitter, bu satın alma kararına kadar kendi platformu üzerinde gerçekleşen bu gelir akışından hiç bir şekilde pay alamıyordu. Ancak, bu satın alma ile beraber hem bu gelir kaynağını eline geçirmiş oldu hem sosyal medya fenomenleri ve markalar arasındaki partnerliklerle ilgili verilere ulaşmış oldu ve hem de reklamcılık modellerine bir yenisini daha eklemiş oldu.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin beşinci bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

'Haftalık Özet' serisi yazılarımı kaçırmak istemiyorsanız, bloguma abone olabilirsiniz.

Teşekkürler,
Birkan