Haftalık Özet #3

‘Haftalık Özet’ serisinin üçüncü bölümüne merhaba,

Apple, Google, Facebook ve Amazon gibi teknoloji devleri bu hafta içinde 2014 yılı dördüncü çeyrek finansal raporlarını açıkladılar. Ek olarak, bu hafta içinde Türkiye'den de güzel bir haber aldık.

Hemen listeye göz atalım.

  1. Q4'2014 Finansal Sonuçları:
  2. Restaurant Discovery App Zomato Acquires Turkey’s Mekanist For Cash

Q4'2014 Finansal Sonuçları:

Apple breaks its sales records with 74.5M iPhones in Q1 2015

Apple, bu çeyrekteki performansı ile birlikte kırılması oldukça güç bir rekora imza attı. Apple'ın bu çeyrekteki güçlü performansı sayesinde Tim Cook hakkında her hangi bir şüphenin kalmadığını düşünüyorum.

Q4'2014 Geliri: 74.5 milyar $
Q4'2014 Kar: 18 milyar $

Apple, tek çeyrekte elde ettiği 18 milyar $ kar ile bir çeyrekte açıklanan en yüksek kar rekorunu kırmış oldu. Genel listeyi buradan inceleyebilirsiniz.

Q4'2014 iPhone satışı: 74,5 milyon adet (46% büyüme, Q4'2013'de 51 milyon adet)
Q4'2014 iPad satışı: 21,4 milyon adet (21% düşüş, Q4'2013'de 26 milyon adet)

Bu satış oranları ile ilgili olarak arkadaşlarımın tweetleri oldukça güzel noktalara değiniyor.

Apple'ın, Çin'deki varlığı ve telekom operatörleri ile yaptığı bir takım stratejik hamlelerin de etkisi ile iPhone satışlarında inanılmaz yüksek bir büyüme oranı elde etti. iPhone, Apple'ın temel gelir kaynağı ve ürün gamındaki en önemli ürün konumunu her geçen çeyrek daha da güçlü bir şekilde perçinlemeye devam ediyor. 

Akıllı cep telefonları Dünya üzerinde kullanılmaya ve konuşulmaya devam ettiği sürece iPhone'un bu pazardaki hakimiyetinin devam edeceğine inanıyorum. Gün gelip de akıllı cep telefonları yerini başka bir teknolojik cihaza bıraktığı zaman, Apple' ın başka bir cihaz ile bu hakimiyetine devam edeceğine inanıyorum. Yaklaşık son 15 yılır bu hep böyle oldu ve önümüzdeki yıllarda da böyle devam edecek gibi gözüküyor. iPod, Mac bilgisayarlardan; iPhone ise iPod'lardan bayrağı devralarak Apple egemenliğinin devam ettirdi. 

Zamanı geldiğinde iXYZ isimli bir ürün bayrağı iPhone'lardan devralarak hayatımıza yeni bir Apple ürünü olarak girecek ve Apple bu sektördeki egemenliğini sürdürecek.

 

Google pulls in $4.76 billion in net income in the last quarter of 2014

Google da oldukça iyi bir dördüncü çeyrek performansına imza attı.

Q4'2014 Geliri: 18.1 milyar $ (7% büyüme vs. Q4'2013'de 16.86 milyar $)
Q4'2014 Kar: 4.76 milyar $ (40% growth vs. Q4'2013'de 3.38 milyar $)

40%'lık bir büyüme oranı, elde edilmesi güç ve Google ölçeğinde bir firma için aslında ulaşılması da bir o kadar zor bir oran olduğunu söyleyebiliriz. Google'ı özel yapan da bu başarısıdır.    

Bu çeyrekteki toplam gelirin 89%'u reklam ürünleri üzerinden geldi. Dikkatimi çeken bir başka gelir kaynağı ise Google Play Store oldu. Bu çeyrekte 2 milyar $ gelir ile iTunes'un 2.6 milyar $'lık başarısına biraz daha yaklaştığını görüyoruz. 

 

Facebook Beats Estimates In Q4 With $3.85B Revenue

Facebook özellikle mobil performansı ile 2014 yılını iyi bir dördüncü çeyrek performansı ile kapattı. Mobil reklamcılık gelirleri toplam reklamcılık gelirlerinin 69%'unu oluşturdu. Mobil platformlardaki gelirlerin artarak büyüyor olması Facebook'u başarıya taşıyor.

Q4'2014 Geliri: 3.85 milyar $
Q4'2014 Kar: 1.13 milyar $

Facebook, dördüncü çeyrek sonuçları ile birlikte bazı kullanıcı sayısı istatistikleri de paylaştı. 2014 yılı dördüncü çeyrek sonu baz alınarak;

  • 890 milyon günlük kullanıcı
  • 1,19 milyar aylık mobil kullanıcı
  • 745 milyon günlük mobil kullanıcı
  • 526 milyon sadece mobil kullanıcı (Evet, doğru okudunuz. Facebook'a sadece mobil cihazı üzerinden erişim sağlayan kullanıcı sayısı yarım milyar kişinin üzerinde. Bu gerçekten inanılmaz bir rakam. Mobil platformların ve Facebook'un Afrika ve gelişmekte olan ülkelere yönelik stratejilerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz.)

 

Amazon’s Mixed Q4 2014 With $29.33B Revenue

Amazon, bundan önceki son iki çeyreğinde zarar açıklamasına rağmen 2014 yılını kar açıklayarak kapattı. Bir çok analist, önceki çeyreklerdeki zarar açıklamalarının sebebi olarak Amazon'un akılı telefonu Fire Phone'un başarısız bir grafik çizmesi olarak gösteriyordu. Ancak görülen o ki Amazon bu durumun üstesinden gelerek kar açıkladı.

Q4'2014 Geliri: 29.33 milyar $
Q4'2014 Kar: 214 milyon $

Amazon CEO'su Jeff Bezos, basın açıklamasında sayısını tam olarak açıklamasa da Amazon Prime üyelik sayısının geçtiğimiz yıl içerisinde 53% oranında arttığını belirtti. Ücretsiz kargo fırsatına ek olarak sunulan Prime Music ve Prime Instant Video gibi katma değerli servislerle Amazon Prime paralı üyelik hizmetinin güçlü bir gelir kaynağı haline geldiğini düşünüyorum. Gelecek zamanlarda olası bir video oyun servisinin yaratılıp Prime üyelik kapsamına katılabileceğini tahmin ediyorum.


Restaurant Discovery App Zomato Acquires Turkey’s Mekanist For Cash

Bu haberi haftanın özeti listesine eklerken ayrı bir mutluluk yaşadım. Şirketi başka bir firmaya satarak 'exit' yapan Türk girişimleri ile ilgili haberleri paylaşmak çok sık kısmet olmuyor ne de olsa. 

Zomato, Hindistan merkezli mekan/restorant keşfetme üzerine kurulu bir hizmet sunuyor ve bu açıdan aslında Yelp'e oldukça benziyor. Yelp ve Zomato Türkiye pazarına girmeden evvel hepimizin daha yakından tanıdığı Türk bir girişim olan Mekanist bu alanda yıllardır hizmet veriyordu. Mekanist, bu alanda Türkiye'deki ilk oyunculardandı.

Satın alma bedeli tam olarak açıklanmasa da Zomato'nun Mekanist'i tamamı nakit olarak satın alması Zomato'nun global açılım stratejisinde ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Mekanist'in websitesinde yer alan Temmuz 2014 tarihli bazı istatistiklere bakacak olursak;

  • Yaklaşık 1,3 milyon kayıtlı üyesi ve 1,2 milyondan fazla mobil kullanıcısı olan Mekanist'te 190 binin üzerinde kayıtlı mekan ve bu mekanlar hakkında 700 binin üzerinde üye yorumu var.
  • Mekanist'in web ve mobil aylık ortalama tekil ziyaretçi sayısı 2,5 milyondan fazla iken, aylık sayfa görüntülenme sayısı da 5,5 milyon civarındadır.

Bu istatistikler göz önünde bulundurulduğunda Zomato'nun satın alma kararının doğru bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Mekanist kurucuları Eren Baydemir ve Ali Servet Eyüboğlu'nu gönülden kutlarım.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin üçüncü bölümünün sonuna geldik. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu bölümü beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan