Haftalık Özet #1

‘Haftalık Özet’ serisinin ilk bölümüne merhaba,


Geçtiğimiz hafta, üç haftalık Türkiye tatilinden sonra işteki ilk haftamdı. Zamanımın büyük çoğunluğu okunmamış e-postaları yanıtlayarak geçti. 

Yazılarımda turuncu renkli başlıklara tıklarsanız kaynak olarak kullandığım makaleye erişebilirsiniz. Bu hafta okuyup beğendiğim makale listesini ve ilgili yorumlarımı aşağıda bulabilirsiniz.

Listeye hızlıca göz atalım:

  1. Germany’s Carbon Emissions Fall as Renewable Energy Takes the Lead
  2. Benedict Evans: WhatsApp sails past SMS, but where does messaging go next?
  3. The Economist: Turkey's Economy - Saved by the well
  4. Monument Valley Team Reveals The Cost And Reward Of Making A Hit iOS Game
  5. Zenefits Financials Reveal It Is One Of The Fastest-Growing SaaS Businesses Ever
  6. Google To Launch Project Ara Market Pilot In Puerto Rico Later This Year

Germany’s Carbon Emissions Fall as Renewable Energy Takes the Lead
 

Agora Energiewende firmasının 2014 yılı raporuna göre Almanya’daki 2014 yılı elektrik üretiminin 27.3%’ü rüzgar, hidro, güneş ve biokütle gibi yenilenebilir enerji kaynakları tarafından üretilmiş. Bir diğer istatistik ise, 27.3% oran ile birlikte yenilenebilir enerji kaynakları toplam enerji üretimde ilk defa linyit kömürünü geçerek birinci sıraya oturmuş. 

Ülkemizde de yenilenebilir enerji alanındaki gelişmeleri heyecanla takip ediyorum. Özellike Ege ve Akdeniz sahillerinin rüzgar ve güneş açısından oldukça verimli olduğunu düşünürsek yenilenebilir enerji kaynakları bakımından oldukça yüksek bir potansiyele sahip olduğumuzu söylebiliriz. Umarım sonu Bor madenleri gibi olmaz.


Benedict Evans: WhatsApp sails past SMS, but where does messaging go next?
 

Benedict Evans’ın blog postunda WhatsApp ile ilgili değerli bilgiler ve istatistikler yer alıyor. WhatsApp, 700 milyon aylık aktif kullanıcıya ve günde 30 milyar mesaj gönderimine ulaştığını açıkladı. Global toplamda SMS sistemlerinin günde 20 milyar mesaj işlediğini düşünürsek WhatsApp‘ın erişim gücünü bir kez daha görüyoruz. Global SMS sistemlerine göre WhatsApp’ın 50% daha fazla mesaj gönderimi yaptığını görüyoruz. 

Facebook’un elinde iki çok güçlü mesajlaşma uygulaması mevcut, Facebook Messenger ve WhatsApp. Bu durumda Facebook’un stratejik hamlelerini yani WhatsApp’ı, Facebook Messenger ile birlikte WeChat ve Line karşısında nasıl konumlandırılacağını merak ediyorum.

WhatsApp’ın ABD dışındaki konumu oldukça güçlü, en temiz ve saf bir şekilde mesajlaşma tecrübesi sağlama misyonu ışığında tam hızla devam ediyor. Ancak özellikle Asya’da yükselişe geçen WeChat ve Line gibi uygulamalara baktığımızda mobil iletişimin artık sadece mesajlaşma kalıplarının dışına taştığını görüyoruz. WeChat ve Line uygulamaları içerisinde taksi çağırma, mobil ödeme ve benzeri gibi çeşitli platform entegrasyonları ile bütünleşik bir kullanıcı tecrübesi sunmaya başlandı.

Facebook Messenger ve WhatsApp’ı kıyasladığım zaman Facebook Messenger’ın bu tür entegrasyonu yapmaya daha uygun bir platform olduğu görüşündeyim. Kısa vadede WhatsApp’ın misyonundan vazgeçmeyeceğine inanıyorum.


The Economist: Turkey's Economy - Saved by the well
 

Bu makale Türkiye’nin ekonomik durumuna farklı bir bakış açısı getiriyor. Bir istatistik benim oldukça ilgimi çekti ve ülkemizin her geçen gün daha da düşen eğitim seviyesi konusundaki çekincelerime bir yenisini daha ekledi.

"Türkiye’deki öğrencilerin sadece 1% ileri düzey bilgisayar kullanma yeteneğine sahip. Polonyolı öğrencilerde ise bu oran 33%. Türkiye’de İleri teknoloji ürünlerin ihracatı, genel sanayi ürünleri ihracatına oranla 2% düzeyinde ve AR-GE harcamaları ise GSYİH’ın yalnızca 0.9%’unu oluşturuyor."

Katılıp katılmamak sizin elinizde ancak devir yüksek teknoloji devri. Büyük ekonomiler yüksek teknoloji üretimi etrafında şekillenmektedir ve yükselmektedir. Bugün öğrencilerimizin sadece 1%’nin ileri düzey bilgisayar becerilerinin var olması demek gelişmekte olan ülkelerle aramızdaki sosyo-ekonomik farkın giderek daha da açılmasına sebep olacaktır ve bu durum değişmez ise malesef fark hızlanarak açılacaktır.

Ne dersiniz, belki de lise düzeyinde zorunlu Osmanlıca dersleri yerine hangi programlama dilini öğretmeliyiz konusunu tartışmalıyız.


Monument Valley Team Reveals The Cost And Reward Of Making A Hit iOS Game


Monument Valley, 2014 yılı içerisinde oynadığım en iyi oyunlardan bir tanesi. Hatta oyun demeye bile dilim varmıyor. Belki de bilmecelerle dolu interaktif bir sanat demek daha doğru olabilir.

Oyunu yapan ekibin açıklamasına göre Monument Valley, 2014 yılı içerisinde 2.4 milyon tekil uygulama satışı üzerinden yaklaşık $6 milyon kazanç elde etmiş. iOS platformundaki 1.7 milyonluk satın alma sayısı Android’ten gelen 296 binlik satın alma sayısına göre ön plana çıkıyor. Oyunun kalitesi ve verilen emek göz önünde bulundurulduğunda ekibin bu kazancı sonuna kadar hakkettiğini düşünüyorum.


Zenefits Financials Reveal It Is One Of The Fastest-Growing SaaS Businesses Ever


Zenefits, Bay Area bölgesindeki favori girişimlerden bir tanesi ve yaptıkları işe büyük saygı duyuyorum. Zenefits, çalışanlarınızın maaş bordrolarını, haklarını ve işe alım süreçlerini yönetebildiğiz, neredeyse bütün İnsan Kaynakları ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğiniz bulut bazlı bir İK çözüm platformu sunuyor. Bunu da tamamen ücretsiz bir şekilde yapıyor. 

Zenefits’in para kazandığı tek nokta, kullanıcılar sigorta sağlayıcısı olarak Zenefits’i seçmesi durumunda gerçekleşiyor. Bu durumda, Zenefits aracı bir firma gibi davranıp müşterisini en doğru partner sigorta şirketine yönlendiriyor ve bunun üzerinden bir komisyon bedeli alıyor. Böylelikle, son kullanıcılar Zenefits platformunu ücretsiz olarak kullanmaya devam edebiliyor. 

Techcrunch, Zenefits’in 2 yıldan kısa bir süre içerisinde senelik $20 milyonluk bir gelir kazanan şirket konumuna geldiğini belirtiyor. Geçen yıl, $1 milyon kazanç ettiğini açıklayan Zenefits için finansal tablolar oldukça iç açıcı gözüküyor. Son bir yılda 20x’lik bir büyüme bütün yatırımcıların ve Wall Street’in iştahını kabartır.


Google To Launch Project Ara Market Pilot In Puerto Rico Later This Year
 

Project Ara’yı uzun zamandır takip eden birisi olarak bu duyuruyu heyecanla bekliyordum. Project Ara, modüler telefon parçalarını bir araya getirerek kendinize uygun telefonu yaratmanıza imkan veriyor.

Beni en çok heyecanlandıran yanı ise telefonu oluşturan parçaların bir tanesi bozulduğunda ya da teknolojik olarak eskidiğinde bütün telefonunuzu değiştirmek yerine sadece ilgili parçayı yenisi ile değiştirebiliyor olmanız. Böylelikle her sene yeni bir akıllı telefon masrafına girmeden küçük güncellemelerle teknolojiyi yakalabiliyor olacağız.

Project Ara pilot programı Porto Riko’da yapılacak. Öne çıkan değerler:

  • Giriş seviyesi akıllı telefonlar ile üst düzey akıllı telefonların bire bir oranında bir satış hacmi var.
  • İnternet erişiminin 75%’i mobil cihazlar üzerinden sağlanıyor.


Böylelikle,  ‘Haftalık Özet’ serisinin ilk bölümünün sonuna geldik.

Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına bekliyorum. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Teşekkürler,
Birkan